خبرهای ویژه

» اسلایدر » ۶ نکته مهم در مورد مغز که باید بدانید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۴/۰۶ - ۱۶:۴۷

 کد خبر: 3222
 159 بازدید

۶ نکته مهم در مورد مغز که باید بدانید

۶ نکته مهم در مورد مغز که باید بدانید مغز – مرکز “واحد کنترل” بدن ما، مخزن خاطرات و احساسات. در طول تاریخ، فیلسوفان اعتقاد داشتند که مغز، منبع این گوهر ناهویدا است که ما را تبدیل به انسان کرده. در مورد مغزمان چه چیزهایی باید بدانیم؟ در سال ۱۸۹۲ امیلی دیکینسون شاعر آمریکایی در یکی […]

۶ نکته مهم در مورد مغز که باید بدانید

۶ نکته مهم در مورد مغز که باید بدانید

حقایقی در مورد مغز

6 چیزی که باید در مورد مغز بدانید

مغز – مرکز “واحد کنترل” بدن ما، مخزن خاطرات و احساسات. در طول تاریخ، فیلسوفان اعتقاد داشتند که مغز، منبع این گوهر ناهویدا است که ما را تبدیل به انسان کرده. در مورد مغزمان چه چیزهایی باید بدانیم؟

در سال ۱۸۹۲ امیلی دیکینسون شاعر آمریکایی در یکی از شعر های خود، شگفتی های در مورد مغز را شرح می دهد. نوشته های او با توجه به شگفتی های فکر و خلاقیت، پدید آورنده احساس ترس هستند.

او در توضیح اینکه چگونه این اندام جذاب قادر به جمع آوری انبوهی از اطلاعات در مورد خود و جهان است، نوشت:

“مغز_گسترده تر از آسمان است

برای_آنها را کنار یکدیگر بگذار

یکی از آنها به راحتی

در کنار شما خواهد بود”

ارگان اصلی سیستم عصبی انسان، “مغز” اکثر فعالیت های بدن ما را مدیریت می کند و اطلاعاتی را که از داخل و خارج بدن دریافت می شود، پردازش می کند و منشاء احساسات و توانایی های شناختی ما از قبیل اندیشه، حافظه (بلند مدت و کوتاه مدت) و تصمیم گیری است.

پس از مردی که این اطلاعات را در دهه ۱۸۰۰ کشف کرد، اولین اشاره به این عضو در یک رساله پزشکی مصر باستان تخمین شده است؛ که به عنوان “پاپیروس جراحی ادوین اسمیت” شناخته می شود.

از آن پس درک ما از مغز بی اندازه گسترش یافته است، هرچند هنوز هم با بسیاری از اسرار این ارگان کلیدی نا آشنا هستیم. 

امروز در شوخ انگیز برخی از مهمترین ویژگی های مغز را با هم بررسی میکنیم.

حقایقی در مورد مغز

۱٫ مغز ما چقدر بزرگ است؟

اندازه مغز به طور گسترده ای متفاوت است و نسبت به سن، جنس و وزن کلی بدن متغییر است. با این حال، مطالعات نشان داده اند که مغز یک مرد بالغ، به طور متوسط حدود ۱۳۳۶ گرم وزن دارد و مغز یک زن بالغ در حدود ۱۱۹۸ گرم وزن دارد.

مغز انسان از نظر ابعاد، بزرگترین مغز روی زمین نیست و در میان پستانداران بزرگترین مغز متعلق به نهنگ عنبر است که وزن آن بین ۳۵ تا ۴۵ تن است.

اما از نظر تعداد نورون در بین همه حیوانات، مغز انسان دارای بیشترین تعداد نورون ها است و دارای سلول های تخصصی میباشد که اطلاعات را با سیگنال های الکتریکی و شیمیایی ذخیره میکنند و انتقال می دهند.

“یک عصب شناس برزیلی، کشف کرده است که تعداد نورون های مغز انسان نزدیک به ۸۶ میلیارد است”

۲٫ موارد تشکیل دهنده مغز چیست؟

حقایقی در مورد مغز

واقعیت های جالب درباره مغز

مغز دارای ۳ بخش اصلی است:

ساقه مغزی، که مانند یک ساقه گیاه، بلند است و مغز را به عصب نخاع متصل می کند.

مخچه، که در پشت مغز واقع شده است و عمیقا در تنظیم حرکات، یادگیری حرکتی و حفظ تعادل دخیل است.

مغز پیشین، که بزرگترین بخش مغز است و بیشتر جمجمه را پر می کند. این خانه قشر مغزی (که نیمکره سمت چپ و راست را با یک شیار بلند جدا می کند) و دیگر ساختارهای کوچکتر که همه آنها مسئولیت تفکر آگاهانه، تصمیم گیری، حافظه و فرایندهای یادگیری، ارتباطات و ادراک محرک های خارجی و داخلی است.

مغز دارای بافت نرم است و حاوی ماده خاکستری و سفید است که شامل سلول های عصبی، سلول های غیر نورونی (که به حفظ نورون ها و سلامت مغز کمک می کند) و رگ های خونی کوچک است.

۳٫ مغز ما چگونه گرسنه میشود؟

درست است که مغز اسنان یک اندام بزرگ محسوب نمیشود، اما عملکرد آن نیاز به مقدار زیادی انرژی دارد.

هرکولانو هوزل در یک سخنرانی توضیح داد: “اگر چه مغز انسان فقط ۲ درصد از بدن را وزن تکیل می دهد، اما به تنهایی ۲۵ درصد از انرژی مورد نیاز بدن شما را در هر روز استفاده می کند”.

و چرا مغز به مقدار زیادی “سوخت” نیاز دارد؟ بر اساس مطالعات بر روی موش ها، برخی از دانشمندان بر این باورند که در حالی که بیشتر این انرژی برای حفظ جریان های فکری و فیزیولوژیکی صرف شده است، احتمالا مغز بعضی از آن ها در حفظ سلامت سلول های مغز سرمایه گذاری می کند.

حتما بخوانید:چند ترفند ساده ولی عالی برای افزایش هوش

اما مغز در طول زمان “حالت استراحت” هم انرژی زیادی مصرف میکند. مسئله ایی که در نگاه اول کمی غیر قابل درک است.

به گفته جیمز کوزلوسکی، “شبکه های ارتباطی غیر فعال در حالت بیهوشی ظاهر می شوند و این مناطق دارای میزان متابولیسم بسیار بالایی هستند و صرفه جویی در انرژی مغز را به سمت سرمایه گذاری بزرگ ارگانیزم برای انجام “هیچ کاری” می کنند.”

اما چرا مغز مقدار زیادی از انرژی را برای انجام “هیچ کاری” ذخیره میکند؟ 

کوزلوسکی تصریح میکند: انرژی صرف “انجام هیچ کاری” در واقع برای یک نقشه از جمع آوری اطلاعات و تجربیات است که ما می توانیم در هنگام تصمیم گیری های روزمره در زندگی استفاده کنیم.

۴٫ ما از چه مقدار مغزمان استفاده می کنیم؟

یکی از باورهای غلط عموم این است که ما فقط از ۱۰ درصد مغزمان استفاده میکنیم، و اگر میتوانستیم آن ۹۰ درصد دیگر را هک کنیم و مورد استفاده قرار دهیم، قطعا قابلیت های شگفت انگیزی پیدا می کردیم!!!

حقایقی در مورد مغز

آیا انسان فقط از ۱۰ درصد مغز خود استفاده میکند؟

معلوم نیست که این باور غلط را کدام آدم احمقی به این سرعت منتشر کرده و مردم هم آن را باور کرده اند. ولی قسمت جذاب ماجرا، هک کردن مغز و استفاده کامل از آن است!

اگر هنوز هم به این مسئله اعتقاد دارید، به چیزهایی که در بالا درموردشان بحث کردیم فکر کنید؛ «مغز حتی موقع استراحت هم فعال است و انرژی مصرف میکند».

اسکن مغز نشان داده است که ما تقریبا از تمام مغزمان در همه مدت استفاده می کنیم، حتی زمانی که خواب هستیم. هرچند الگوهای فعالیت و شدت آنها ممکن است بسته به آنچه که ما انجام می دهیم و در چه وضعیتی قرار داریم، متغییر باشد.

 

کریش ساتیان، متخصص مغز و اعصاب در دانشگاه اموری در آتلانتا، GA میگوید:”حتی زمانی که شما در یک کار مشغول هستید و برخی از نورونها در این کار مشغول هستند، بقیه مغز شما مشغول انجام کارهای دیگر هستند. برای مثال وقتی که به مشکلی بر میخورید، راه حل آن وقتی به ذهنتان میرسد که مدتی به آن فکر نمی کنید یا اینکه بعد از یک خواب شبانه راه حل به ذهنتان میرسد به این دلیل است که ذهن دائما در حال فعالیت است..”

۵٫ مغز چپ و راست

شما چپ مغز هستید یا راست مغز؟ تست ها و آزمون های زیادی در اینترنت هستند که ادعا میکنند میتوانند تشخیص دهند که آیا شما چپ مغز هستید یا راست مغز!!!

حقایقی در مورد مغز

مقایسه افراد چپ مغز و راست مغز

و این مربوط به شخصیت شماست: ادعا می شود که افراد چپ مغز بیشتر تحلیلی و در حل مسائل ریاضی وارد تر هستند، در حالی که افراد راست مغز خلاق تر هستند.

آیا این مسئله درست است؟ خیر؛ درست است که هر نیمکره دارای وظایف جداگانه ایی هستند اما افراد دارای یک نیمکره غالب نیستند که بر توانایی ها و شخصیت آنان حکمرانی کند. در واقع تحقیقات نشان داده اند که مردم از هر دو نیمکره تقریبا به اندازه یکسان اتفاده می کنند.

با این حال، درست است که نیمکره چپ مغز بیشتر مربوط به استفاده از زبان است و نیمکره راست بیشتر به پیچیدگی های ارتباطات غیر کلامی مربوط می شود.

۶٫ مغز در طول عمر انسان چه تغییراتی می کند؟

با بالا رفتن سن به تدریج بخش هایی از مغز کوچک میشوند و به مرور زمان نورون ها از بین می روند. لوب جلویی و هیپوکامپ دو کلید اصلی مغز در مناطق تنظیم فرآیندهای شناختی از جمله حافظه و یادآوری است. این اتفاق در سن ۶۰ یا ۷۰ سالگی رخ میدهد.

حقایقی در مورد مغز

وظیفه نورون های مغز انسان

خبر خوب این که دانشمند در چند سال گذشته می گفتند بعد از نابود شدن نورون ها، مغز دیگر نمیتواند سلول های جدید بسازد؛ اما به تازگی تحقیقات ثابت کرده اند که مغز افراد بزرگسال هم میتواند سلول های جدید بسازد، به این معنا است که میتوانیم چیزهای جدید یاد بگیریم و در یک زمان چند کار را با هم انجام بدهیم و حتی بیشتر از قبل خود را به چالش بکشیم.

پژوهشگر سندینه تورت از دانشگاه کینگز لندن توضیح داده که هیپوکامپ نقش مهمی در تولید سلول های جدید در مغز بزگسالان دارد(که در فرآیند یادگیری و حافظه نقش مهمی ایفا می کند) و وقتی ما به این سن میرسیم، همه نورون هایی که از قبل در این منطقه از مغز بوده اند، با نورون های جدید جایگزین می شوند.

پروسه ای که سلول های عصبی جدید در مغز بزرگسال ایجاد می کند، نوروژنز نامیده می شود و براساس گفته های “تورت” هیپوکامپ یک انسان بزرگسال به طور متوسط ​​۷۰۰ “نورون جدید” ایجاد می کند.

 

#۶_نکته_مهم_در_مورد_مغز_که_باید_بدانید #مغز #مهمترین_ویژگی_های_مغز #حقایقی_در_مورد_مغز #حافظه #واحد_کنترل_بدن #سیستم_عصبی_انسان #مغز_انسان #مغز_چپ_و_راست

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : اسلایدر , دانستنی ها , سبک زندگی
ارسال دیدگاه