خبرهای ویژه

» گردشگری » پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ - ۲۱:۱۹

 کد خبر: 3906
 199 بازدید

پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

زمین، جایی که در آن ساکنیم نه‌تنها به انسان‌ها بلکه به همه موجودات زنده متعلق است.زندگی در گوشه و گوشه این کره خاکی جریان دارد، زندگی‌ای سرشار از شگفتی و زیبایی.

پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

زمین، جایی که در آن ساکنیم نه‌تنها به انسان‌ها بلکه به همه موجودات زنده متعلق است.زندگی در گوشه و گوشه این کره خاکی جریان دارد، زندگی‌ای سرشار از شگفتی و زیبایی.

هرچند، زندگی شهری و مدرنیزه شدن زندگی ما را محدود کرده است، اما اگر ذره‌ای جرأت به خرج دهیم می‌بینیم که زمین حرف­های زیادی برای گفتن دارد.

چه چیزی فراسوی اقیانوس‌ها و دریاها جریان دارد؟دره‌های همیشه رمزآلود چه برای گفتن دارند؟همیشه چیزی برای کشف کردن وجود دارد،  مثل این مکان­های شگفت‌آوری که در ادامه معرفی می‌کنیم:

۵٫مثلث برمودا

پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

مثلث برمودا

این مکان عجیب توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است.بعضی آن­را مثلث شیطانی می‌خوانند! اما چرا؟ چون هر هواپیما یا کشتی که به این مثلث قدم بگذارد احتمالاً ناپدید می‌شود!

چه کشتی‌ها و هواپیماهایی غول‌آسایی که در این مثلث ناپدید نشده‌اند! اما تا به امروز هیچ‌کس به چرایی این موضوع پی نبرده است.

سه رأس تشکیل‌دهنده این مثلث عجیب، سه منطقه بانام‌های: فلوریدا، برمودا و پورتوریکو هستند. مثلث برمودا را اولین بار در سال ۱۹۶۴وینست گادیز با این اسم خطاب کرد.بعد از آن محققان و دانشمندان سعی خود را برای پیدا کردن راز این مثلث به کار بستند تا دلیل واقعی ناپدید شدن اشیا در این مثلث را بیابند.

برخی فکر می‌کنند که شاید مشکل از خود تجهیزات یا خلبانان و دریانوردان باتجربه باشد، که درنهایت به سقوط کردن یا غرق شدن آن‌ها منتهی می‌شود.هرچه که هست هنوز هم مثلث برمودا یک راز است.رازی که مردم و دانشمندان به‌شدت مشتاق به حل آن هستند.البته کسی جرئت رفتن به این منطقه را ندارد چراکه با این کار خودش را به کشتن می‌دهد.

این محل فتنه‌انگیز و تقریبا باور نکردنی اسرار غیر قابل توصیف جهان را به خود اختصاص داده است. مثلث برمودا نامش را در نتیجه ناپدید شدن ۶ هواپیمای نیروی دریایی همراه با تمام سرنشینان آنها در پنجم دسامبر ۱۹۴۵ کسب کرد. ۵ فروند از این هواپیماها به دنبال اجرای ماموریتی عادی و آموزشی، در منطقه مثلث، پرواز می‌کردند که با ارسال پیامهایی عجیبی درخواست کمک کردند. هواپیمای ششم برای انجام عملیات نجات، به هوا برخاست که هر شش هواپیما به طرز فوق‌العاده مشکوکی مفقود شدند.

 

آخرین پیامهای مخابره شده آنها با برج مراقبت حاکی از وضعیت غیر عادی، عدم روییت خشکی، از کار افتادن قطب نماها یا چرخش سریع عقربه آنها و اطمینان نداشتن از موقعیتشان بود. این در حالی بود که شرایط جوی برای پرواز مساعد بود و خلبانان و دیگر سرنشینان افرادی با تجربه و ورزیده بودند. با وجود مدتها جستجو هیچ اثری از قطعه شکسته، لکه روغن، آثاری از اجسام شناور، خدمه یا تجمع مشکوکی از کوسه‌ها دیده نشد.

 

هیچ حادثه‌ای چه قبل و چه بعد از آن، تا این حد حیرت‌آورتر از ناپدید شدن دسته جمعی هواپیماهای مذکور نبوده است. در حوادثی مشابه در این منطقه ‌قایقها و کشتیهایی مفقود شده‌اند (قربانیان مثلث برمودا)، در برخی موارد هم فقط خدمه و سرنشینان ناپدید گشته‌اند.

۴٫پاموک کاله (ترکیه)

پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

پاموک کاله

یکی دیگر از مناطق عجیب و محبوب کره زمین استخرهای ترورتنی پاموک قلعه در ترکیه‌اند.این استخرهای خاکی و زیبا، آنقدر عجیب‌وغریب هستند که هیچ‌کس نمی‌تواند نحوه شکل‌گیری دقیق آن‌ها را توضیح دهد.

گفته می‌شود که درحدودهزار سال پیش ترکیه‌ای که در این مکان واقع‌شده است،  توسط زلزله‌ها یکی پس از دیگری درهم‌شکسته شد و ارمغان این زلزله‌ها چشمه‌های آب گرم بود. باران‌های سیل‌آسایی از کربنات کلسیم در این مکان باریدن گرفت و وقتی آب حاصل از باران به‌طور کامل تبخیر شد، حجم‌هایی از جنس گچ باقی ماند که به‌مرورزمان بر ضخامت آن افزوده می‌شد و لایه‌های این سازه بزرگ را شکل دادند تا اینکه به شکل دیوارهای کنونی درآمدند.

پاموک کاله یک بنای طبیعی و جذاب است که هر کسی را از هر گوشه جهان برای دیدن آن به سمت خود می کشد . چشمه های آب گرم ، غارهای طبیعی ، شکل سازه ای منحصر به فرد و آبشار های طبیعی به همراه استخرهای طبیعی همه و همه باعث جذابیت خاص پاموک کاله می شود. طبیعی این مکان، آن را به یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری  آنتالیا ترکیه تبدیل نموده است.

این جاذبه توریستی بهترین و بزرگترین نمونه در جهان برای تشکیل رسوب املاح آهکی بوده و این حالت تا کیلومترها زمین های اطراف را تحت تأثیر قرار داده است.

قلعه پنبه ای در کنار دریای اژه بوده و با رودخانه مِندِرِس نیز در تماس است. در بیشتر ایام سال، آب و هوای این منطقه معتدل و بسیار مطلوب می باشد. زمستان های منطقه بارانی و گرم و تابستان های گرم و داغ است. گردشگران هرگز سواحل دریای اژه و پاموک کاله از دست نمی دهند.

برای درمان بسیاری از بیماری های مزمن در برخی سنت های باستانی گفته شده که آب دورن این حوضچه های آهکی پاموک کاله بسیار سودمند است. گفته های قدیمی این چنینی در مورد این آب ها، خود از عوامل جذب گردشگران و مردم به این محل محسوب می شود. توصیه شده که تجمع این آب گرم در حوضچه های پاموک ترکیه در درمان بیماری های قلبی، فشار خون، مشکلات مربوط به دستگاه گردش خون، بیماری های گوارشی، ناراحتی های عصبی، بیماری های پوستی، اختلالات تغذیه ای و خستگی های جسمی نیز مؤثر است

پاموک کاله یکی از نادرترین مکان‌هایی است که هر شخص می‌تواند ببیند، تنها تعداد اندکی از افراد این منطقه را از نزدیک دیده‌اند،یونسکو دیدن از این منطقه را به‌منظور حفاظت از آن ممنوع کرده است.(خودمان بادآب سورت داریم شبیه آن است)

۳٫جزیره سقطرا(یمن)

پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

جزیره سقطرا

این جهان گمشده دریکی از دورترین و پرت‌ترین مناطق یمن واقع‌شده است.به معنای واقعی کلمه بهشت است!حظی بصری که این مناظر به انسان می‌دهد با هیچ خوشی برابری نمی‌کند.رایحه و مناظر طبیعی  این جزایر هر انسانی را محصور خود می‌کند. یکی از بهترین محل‌هایی است که برای یک‌بار هم که شده باید آن‌ها را از نزدیک ببینید و البته همان یک‌بار برای ماندگار شدنش کافی است.دیدن این جزیره کوچک و زیبا شمارا پر از حس زندگی خواهد کرد.

این جزیره کوچک تکه‌ای از زمین است که ۶ میلیون سال پیش از بقیه جهان جداشده است و ۹۰۰ گونه از عجیب‌ترین گیاهانی که هیچ جای زمین مانند آن‌ها را پیدا نخواهید کرد را در دل خود جا داده است.

این جزیره مهد درخت محبوب خون اژدهاست که در بلوره سازی مورداستفاده قرار می‌گیرد. یکی دیگر از گیاهان محبوب این جزیره رز صحرایی است که بیشتر بانام پای فیل شناخته‌شده است.کیفیت ممتاز این گیاه آن را از بقیه گیاهان دیگر متمایز می‌کند.

آب و هوای گرم و خشک، ولی  در عین حال شگفت انگیز ترین گیاه در اینجا رشد میکند. یک سوم گونه جانوری اینجا فقط در این جزیره یافت میشود . این جزیره واقع در اقیانوس هند ۲۵۰ کیلومتر از سومالی و ۳۴۰ کیلومتر از یمن،از سواحل شنی گسترده و غار آهکی (حدود ۷ کیلومتر) تا کوه هایی تا ارتفاع ۱۵۲۵ متر در اینجا وجود دارد.

با وجود این واقعیت است که این جزیره دارای حدود ۴۰،۰۰۰ ساکنان، دولت یمن تنها به تازگی با یونسکو مذاکره کرده است و این جزیره یک میراث طبیعی جهانی اعلام شده است. دولت اینجا امید دارد که این جزیره با هتل ها و رستوران های تازه تاسیسش به مکانی توریستی تبدیل شود و به اقتصاد محلی جزیره رونق بخشد.

عجایب این جزیره درختان مرموز آن است که به خون سیاوشان یا خون اژدها معروف است که در قرون وسطی برای سحر و جادوگری و کیمیاگری استفاده میشده است.دلیل این نامگذاری این است که وقتی این درختان را قطع کنید مایعی قرمز رنگ همانند خون از آن تراوش میکند.بعضی از گونه های این جزیره ۲۰ میلیون سال قدمت دارد.

هرچند این مکان برای بسیاری از افراد ناشناخته است، اما امروزه به عنوان یکی از گنجینه های بی قیمت جهان شناخته می‌شود.گنجی که هدیه مادر طبیعت(خداوند) به انسان است.

۲٫سوراخ آبی بلیز

پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

سوراخ آبی بلیز

این مکان که در باهاما واقع‌شده است درواقع یک حفره گرد و عمیق است، که از دور به رنگ آبی دیده می‌شود و به همین دلیل آن را سوراخ آبی نامیده‌اند.

غواصان به‌طور مکرر گونه‌ها و موجودات ناشناخته‌ای را در این حفره می‌بینند.عمق این حفره ۱۴ کیلومتر است.که پر از غارهایی است که این غارها از استالاگمیت و استلاگیت­ها پرشده‌اند.در ادامه عکسی از یک غواص که به اعماق این حفره دست یافته است را می‌بینند.

عجیب ترین ویژگی این چاله آبی شکل منظم آن است که یک دایره کامل و بدون نقص را با قطر ۳۰۰ متر به شما نشان می دهد. یک دایره فیروزه ای شفاف که بسیاری از توریست های دنیا را برای تماشای شکل شگفت انگیزش به نزدیکی خود می کشاند.

اما این تنها دلیل سفر به کشور کوچک بلیز و دریای جالب آن نیست. برنامه های غواصی و شنا در آب های عمیق این دریاچه مهم ترین دلیلی است که پای گردشگران ماجرا جو را به بلیز باز می کند. آنها شانس این را دارند که روزانه سه بار در حفره آبی رنگ بلیز شیرجه بزنند و به اعماق این دریا سفر کنند.

اعتقاد بر این است که سطح دریاها قبلاً ۱۵۰ متر پایین‌تر از مقدار کنونی  بوده است و مجاورت آب دریا با کوه‌های آهکی باعث به وجود آمدن غارهای این سوراخ شده‌اند و بعد از بالا آمدن سطح دریاها سوراخ آبی شکل‌گرفته است.این جریان مربوط به ۶۵۰۰ سال پیش یعنی  عصر یخبندان است.

۱٫و اما شگفت‌انگیزترین مکان روی زمین- چشم آفریقا (موریتانی)

پنج جای شگفت‌انگیز و جذاب زمین

چشم آفریقا

این مکان عجیب که در  موریتانی – صحرای آفریقا واقع‌شده است، از دور شبیه چشم انسان به نظر می‌رسد،این مکان عجیب یک بیضی با درجه انحراف بسیار کم است که بیشتر به دایره شباهت دارد و سنگ‌ها این منطقه از جنس آذرین برونی و درونی‌اند.

اما نحوه شکل‌گیری این سازه عجیب هم برای مردم و هم محققان همچنان مشخص نیست.برخی بر این باورند که این سازه حاصل انفجار هسته‌ای است که سال­ها پیش اتفاق افتاده است.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : گردشگری
ارسال دیدگاه