خبرهای ویژه

» آموزشی » آموزش غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ (Startup) ویندوز

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ - ۲۱:۰۷

 کد خبر: 3918
 143 بازدید

آموزش غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ (Startup) ویندوز

آموزش غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ (Startup) ویندوز   برنامه‌های استارت‌آپ (Startup) مجموعه برنامه‌ها و ابزارهایی هستند که به طور اتوماتیک پس از راه‌اندازی سیستم عامل ویندوز کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما به طور اتوماتیک اجرا می‌شوند. حتما تا کنون متوجه شده‌اید که هرچه برنامه‌های نصب شده بر روی سیستم شما بیشتر باشند، زمان مورد نیاز به منظو […]

آموزش غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ (Startup) ویندوز

آموزش غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ (Startup) ویندوز

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

 

برنامه‌های استارت‌آپ (Startup) مجموعه برنامه‌ها و ابزارهایی هستند که به طور اتوماتیک پس از راه‌اندازی سیستم عامل ویندوز کامپیوتر یا لپ‌تاپ شما به طور اتوماتیک اجرا می‌شوند. حتما تا کنون متوجه شده‌اید که هرچه برنامه‌های نصب شده بر روی سیستم شما بیشتر باشند، زمان مورد نیاز به منظو راه‌اندازی دستگاه و بالا آمدن کامل سیستم عامل ویندوز شما نیز بیشتر خواهد شد. دلیل اصلی این موضوع و افزایش زمان مورد نیاز به منظور بارگذاری اطلاعات تکمیلی ویندوز در واقع همین برنامه‌هایی هستند که به طور اتوماتیک در بخش استارت‌آپ سیستم عامل اجرا خواهند شد. بنابراین گاها بهتر است که برخی از این ابزارها و برنامه‌ها را از حالت راه‌اندازی اتوماتیک در استارت‌آپ ویندوز خارج کرده و اصطلاحا راه‌اندازی استارت‌آپ آن برنامه را غیرفعال سازیم. با غیرفعال کردن قابلیت راه‌اندازی اتوماتیک برنامه‌هایی که چندان به آن‌ها نیازی ندارید از بخش استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز سرعت اجرا و بارگذاری اطلاعات راه‌انداز دستگاه شما نیز به مراتب افزایش خواهد یافت. اما چگونه برنامه‌های مد نظرمان را از استارت‌آپ ویندوز غیرفعال کنیم؟

 

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ در سیستم عامل ویندوز ۷، ویندوز ویستا و ویندوز XP

راه‌اندازی برخی از برنامه‌ها به طور اتوماتیک در بخش استارت‌آپ می‌تواند مناسب و گاها ضروری باشد. به عنوان مثال یکی از برنامه‌هایی که همواره به طور اتوماتیک در بخش استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز فعال می‌شوند برنامه‌های آنتی ویروس هستند. مطمئنا راه‌اندازی این ابزارها به طور اتوماتیک پس از بالا آمدن سیستم عامل ویندوز امری مطلوب خواهد بود، بنابراین بهتر است که همواره اجازه دهید این برنامه‌ها به طور اتوماتیک در استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز اجرا گردند.

اما برخی دیگر از برنامه‌ها وجود دارند که راه‌اندازی اتوماتیک آن‌ها در بخش استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان چندان حائز اهمیت نیست. به عنوان مثال می‌توان به برنامه‌ی Yahoo Messenger اشاره کرد که همواره پس از نصب به طور اتوماتیک از استارت‌آپ ویندوز شما راه‌اندازی می‌شود. حال می‌خواهیم این برنامه یا هر برنامه‌ی دیگر مد نظر شما را از استارت‌آپ ویندوز خارج کرده و قابلیت راه‌اندازی اتوماتیک آن را غیر فعال کنیم. در سیستم عامل‌های ویندوز ۷، ویندوز ویستا و ویندوز XP ابزاری اختصاصی با نام MSConfig.exe ارائه شده که کاربر را قادر به مدیریت بخش استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز و برنامه‌های اجرایی آن خواهد کرد.

به منظور راه‌اندازی این ابزار منوی استارت سیستم عامل ویندوز دستگاه خود را فعال کرده و عبارت msconfig.exe را تایپ نمایید. به محض تایپ این عبارت دقیق مانند تصویر زیر فایل اجرایی مربوط به آن را مشاهده خواهید کرد، بنابراین بر روی این فایل کلیک نمایید.

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

Startup1

حال از منوهای ارائه شده در بخش فوقانی پنجره‌ی پیش رویتان منوی با عنوان Startup را انتخاب کنید (دقت کنید که در این بخش تنظیمات مربوط به سایر منوها را دستکاری نکنید چرا که هر یک از آن‌ها مختص اقداماتی خاصی خواهند بود که ایجاد تغییر در آن‌ها ممکن است مشکل‌ساز گردد). همانطور که مشاهده می‌کنید با انتخاب منوی Startup لیست برنامه‌های اجرایی مربوط به آن نمایان خواهند شد. در این شرایط با انتخاب هر برنامه و تیک زدن باکس مربوط به آن می‌توانید راه‌اندازی اتوماتیک آن برنامه را از استارت‌آپ ویندوز متوقف سازید. امکان راه‌اندازی مجدد این برنامه در صورت تمایل هم وجود دارد. بدین منظور کافیست تیک باکس کناری مربوط به برنامه‌ی مد نظر را بردارید. شایان ذکر است که با انتخاب گزینه‌های Disable all و یا Enable all می‌توانید تمامی برنامه‌های استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز دستگاه خود را فعال یا غیرفعال نمایید.

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

Startup2

پس از انتخاب برنامه‌های مد نظرتان و کلیک کردن بر روی گزینه‌ی Ok با پیغام زیر مواجه می‌شود که از شما درخواست ریستارت کردن کامپیوتر یا لپ‌تاپ‌تان را می‌کند. توصیه می‌کنیم که در این حالت بر روی گزینه‌ی Restart کلیک کرده و سیستم خود را از نو راه‌اندازی نمایید.

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

Startup3

پس از راه‌اندازی مجدد سیستم خود متوجه خواهید شد که برنامه‌های غیرفعال شده‌ی شما دیگر به طور اتوماتیک با راه‌اندازی سیستم عامل ویندوز اجرا نمی‌شوند.

 

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ در سیستم عامل ویندوز ۸، ویندوز ۸٫۱ و ویندوز ۱۰

در سیستم عامل ویندوز ۸ و ویندوز ۸٫۱ و همچنین ویندوز ۱۰ مایکروسافت که در آینده‌ی نه چندان دور عرضه می‌شود، روش غیرفعال‌سازی و ایحاد تغییرات در عملکرد برنامه‌های استارت‌آپ فوق‌العاده ساده‌تر تعریف شده است. بدین منظور تنها کافیست که وارد بخش Task Manager سیستم عامل دستگاه خویش شوید. بدین منظور می‌توانید از دکمه‌های ترکیبی Ctrl+Shift+Esc استفاده کنید. پس از فشردن این دکمه‌ها پنچره‌ای مانند تصویر زیر پیش رویتان قرار می‌گیرد، در این شرایط وارد منوی Startup شوید.

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

Startup4

حال لیست برنامه‌های با قابلیت دسترسی و راه‌اندازی اتماتیک در بخش استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز خویش را مشاهده می‌کنید شما با انتخاب هر یک از این برنامه‌ها و سپس کلیک بر روی گزینه‌ی Enable یا Disable می‌توانید نسبت به فعال‌سازی یا غیرفعال‌سازی آن‌ها اقدام کنید.

 

استفاده از برنامه‌ی CCleaner به منظور مدیریت برنامه‌های استارت‌آپ

با استفاده از برنامه‌های جانبی همچون ابزار رایگان CCleaner نیز می‌توانید به مدیریت برنامه‌های استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز خویش و راه‌اندازی اتوماتیک آن‌ها بپردازید. برای دانلود برنامه‌ی CCleaner کافیست که بر روی نام این بنامه کلیک کنید سپس به صفحه‌ی دانلود رسمی آن منتقل خواهید شد.

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

غیرفعال‌سازی برنامه‌های استارت‌آپ ویندوز

Startup5

به منظور مدیریت عملکرد برنامه‌های استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز با استفاده از برنامه‌ی CCleaner پس از اجرای آن از منوی سمت چپ گزینه‌ی مربوط به ابزارها با عنوان Tools را انتخاب کنید. سپس بخش با عنوان Startup را مانند تصویر فوق انتخاب نمایید. در این شرایط لیست برنامه‌های استارت‌آپ سیستم عامل ویندوز شما نمایش داده می‌شوند، شما با انتخاب هر یک از ایم برنامه‌ها و سپس کلیک بر روی گزینه‌های Disable یا Enable می‌توانید نسبت به فعال‌سازی یا غیرفعال‌سازی قابلیت راه‌اندازی اتوماتیک آن‌ها اقدام نمایید.

 

نتیجه‌گیری

توصیه ما این است که همواره سعی کنید به منظور بهینه‌سازی هر چه بهتر عملکرد سستم عامل دستگاه خود آن را مدیریت نموده و برنامه‌های استارت‌آپ را نیز بنا به شرایط و موارد مورد نیاز خود تعریف نمایید. سعی کنید اجرای اتوماتیک برنامه‌هایی همچون آنتی ویروس را غیرفعال نکرده و به جای آن راه‌اندازی اتوماتیک برنامه‌های غیر ضروری همچون Yahoo Messenger و … را از بخش استارت‌آپ غیرفعال سازید.


برچسب ها :
دسته بندی : آموزشی , ترفندستان , موبایل و کامپیوتر
ارسال دیدگاه