خبرهای ویژه

» ترفندستان » راهکارهایی برای حفظ آرامش و بهبود روحیه‌ی خانم‌های پرمشغله

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ - ۲۱:۲۱

 کد خبر: 3953
 132 بازدید

راهکارهایی برای حفظ آرامش و بهبود روحیه‌ی خانم‌های پرمشغله

راهکارهایی برای حفظ آرامش و بهبود روحیه‌ی خانم‌های پرمشغله در زندگی همیشه موقعیت‌هایی پیش می‌آید که ناگهان انبوهی از مشغله‌های کاری یا تحصیلی اطراف ما را می‌گیرد و به اتمام رساندن هرکدام نیز اولویت خاص و زمان مشخصی دارد. معمولاً انجام هر یک از این کارها نیاز به تمرکز زیادی دارد و همزمان شدن آن‌ها […]

راهکارهایی برای حفظ آرامش و بهبود روحیه‌ی خانم‌های پرمشغله

راهکارهایی برای حفظ آرامش و بهبود روحیه‌ی خانم‌های پرمشغله

در زندگی همیشه موقعیت‌هایی پیش می‌آید که ناگهان انبوهی از مشغله‌های کاری یا تحصیلی اطراف ما را می‌گیرد و به اتمام رساندن هرکدام نیز اولویت خاص و زمان مشخصی دارد. معمولاً انجام هر یک از این کارها نیاز به تمرکز زیادی دارد و همزمان شدن آن‌ها تبدیل به چالشی عظیم می‌شود. علیرغم اینکه سروسامان دادن به این مشغله‌ها و انجام موفقیت‌آمیز آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است ولی در چنین مواقعی عدم تمرکز و دلواپسی معمولاً باعث می‌شود که نتوانیم هیچ‌کدام را با موفقیت به اتمام برسانیم.
 در ادامه به راهکارهای ساده‌ای می‌پردازیم که به حفظ آرامش در لحظات پرمشغله‌ی خانم‌های شاغل کمک زیادی می‌کند.

انجام کارهایی که اهمیت کمتری دارد را متوقف کنید:
 در چنین مواقعی می‌توان انجام بسیاری از کارهای روزمره را متوقف کرد. فعالیت‌هایی مثل لباس شستن و یا گفتگوی تلفنی با والدین در شرایط عادی مهم هستند ولی مطمئناً چند روز تأخیر در انجام آن‌ها، لطمه‌ای به زندگی شما نمی‌زند و بالعکس اصرار به حفظ روال و زمان‌بندی عادی زندگی در روزهای پرمشغله می‌تواند واقعاً طاقت‌فرسا باشد. با متوقف کردن این‌گونه کارها می‌توانید به مشغله‌هایی که اهمیت حیاتی دارند، وقت و انرژی بیشتری اختصاص بدهید.

از دیگران کمک بخواهید:
 کمک خواستن از اطرافیان در روزهای پرمشغله‌ی زندگی به‌هیچ‌عنوان نشانه‌ی ضعف نیست. در حقیقت همه‌ی کسانی که شمارا دوست دارند از کمک کردن به شما خوشحال می‌شوند. وقتی با مشغله‌ی زیادی روبرو می‌شوید، می‌توانید کارهای ساده‌ی روزمره که انجام دادن آن‌ها الزامی است مثل آشپزی، خرید‌های ضروری و … را به دوستان خود بسپارید. البته به خاطر داشته باشید که این رابطه دوطرفه است و شما نیز باید گذشته از نشان دادن قدردانی، در موقع گرفتاری اطرافیان در کنارشان باشید.

تأثیر خواب کافی را دست‌کم نگیرید:
در روزهای پرمشغله‌ی زندگی و به‌خصوص وقتی‌که این مشغله‌ها ذهنی هستند، خواب کافی کارایی ذهن شمارا برای مقابله با مشکلات افزایش می‌دهد. ممکن است فکر کنید که کمتر خوابیدن و اختصاص وقت بیشتر به رفع مشغله‌ها تأثیر بیشتری در حل بحران دارد ولی این کار به‌جز افزایش فشارهای فکری و اضطراب هیچ تأثیر دیگری ندارد.

خانم‌های شاغل

راه های مقابله با استرس برای خانم های شاغل

چای بنوشید:
در زمان روبرو شدن با مشکلات، نوشیدن قهوه فقط به‌صورت موقتی به شما آرامش می‌دهد و در عوض عوارض جانبی نوشیدن زیاد آن مثل کم‌آبی بدن و لرزش موقتی دست‌ها، حقیقتاً مشکل‌ساز خواهد بود. در عوض نوشیدن چای در هیچ‌گونه عوارض ناخوشایندی ندارد. یک لیوان آیس­تی یا حتی آب یخ می‌تواند به‌اندازه‌ی یک فنجان قهوه، ذهن را تازه کند و خواب‌آلودگی را برطرف نماید.

به موزیک موردعلاقه‌ی خود گوش دهید:
گوش کردن به یک موزیک‌ ملایم و یا شاد، ذهن را آرام می‌کند و به شما آمادگی بیشتری برای مقابله با مشکلات می‌دهد. در روزهای پرمشغله موزیک‌های انتخاب کنید که باعث حواس‌پرتی شما نشوند. موزیک‌های بی‌کلام و یا با متن‌هایی به زبان خارجی، انتخاب‌های مناسبی هستند. گوش کردن به موزیک موردعلاقه، کارایی ذهن را افزایش می‌دهد و هرچقدر هم خسته باشید بازهم باعث شادی شما خواهد شد.

از غذاهای سالم و سبزیجات استفاده کنید:
 هرچند که در روزهای پرمشغله سفارش دادن غذای فوری وقت آزاد بیشتری برایتان فراهم می‌کند ولی در حقیقت صرف وقت برای تهیه غذاهای سالم و مغذی اقدام مفیدی برای افزایش کارایی جسم و فکر است. نبازی به‌وقت زیاد هم نیست زیرا تهیه‌ی بعضی از غذاهای سالم و مقوی در ۱۰ دقیقه امکان‌پذیر است.

روز خود را با ۵ دقیقه نرمش و تنفس کامل شروع کنید:
اگر روز خود را با استرس شروع کنید، به‌احتمال‌زیاد این حس در تمام مدت روز با شما خواهد بود. بعد از بیدار شدن از خواب حتماً ۵ دقیقه را در آرامش و سکوت بگذرانید. در این ۵ دقیقه بایستید و بدن خود را تا بیشترین حد به سمت بالا بکشید. بعد خم شوید و تا جایی که ممکن است نوک انگشتان خود را به زمین نزدیک کنید. این مراحل را تکرار کرده و در تمام مدت فقط به بدن و تنفس خود تمرکز داشته باشید. با انجام نرمش‌های ساده‌ای ازاین‌دست، ذهن و بدن خود را برای یک روز پرمشغله آماده‌تر خواهید کرد.

از کوچک‌ترین فرصت‌ها برای قدم زدن استفاده کنید:
علیرغم اینکه در روزهای پرمشغله هر ثانیه از وقت ارزش زیادی دارد ولی بااین‌وجود هنوز هم می‌توان فرصت‌هایی کوتاه برای قدم زدن پیدا کرد. اگر محل کار شما نزدیک منزلتان باشد، بهتر است پیاده به سرکار بروید. گذشته از فعالیت جسمی، نور خورشید و هوای تازه واقعاً انرژی‌بخش هستند. حتی اگر فاصله خانه و محل کارتان زیاد است می‌توانید از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید و چند ایستگاه زودتر پیاده شوید و یا خودروی خود را کمی دورتر از محل کار پارک کنید. با همین پیاده‌روی کوتاه تمرکز شما برای حل مشکلات افزایش پیدا می‌کند.

 بعد از هر یک ساعت کار ۵ دقیقه استراحت کنید:
 هرچقدر هم در کار خود خوب باشید، تمرکز کردن همیشگی و مداوم عملاً امکان‌پذیر نیست. بعد از مدتی ناخواسته نگرانی کارهای ناتمام دیگر به ذهنتان هجوم خواهد آورد و در کارتان اختلال ایجاد می‌کند. برای اجتناب از این مسئله، بعد از هریک ساعت کار ۵ دقیقه استراحت کنید. در این ۵ دقیقه کمی تحرک و نرمش می‌تواند شما برای شروع دوباره و البته مفید کار آماده کند. علاوه بر این، یک استراحت کوتاه به ذهن اجازه‌ی تحلیل کامل شرایط موجود را می‌دهد که این مسئله برای حفظ سلامت مغز بسیار مهم است.

از رسیدگی به وضع ظاهر و نظافت منزل غفلت نکنید ولی این کارها را با فواصل بیشتر انجام دهید:
 داشتن مشغله‌ی زیاد به این معنی نیست که کلاً رسیدگی به ظاهر خودتان یا منزلتان را فراموش کنید. درواقع بهتر است که برنامه‌ی همیشگی خود برای این کارها را ادامه بدهید ولی زمان‌بندی آن را کمی عوض کنید. به‌جای استحمام هرروزه، این کار را یک روز در میان انجام دهید یا فقط هفته‌ای یک‌بار منزل را نظافت کنید. ظاهر به‌هم‌ریخته و خانه‌ی نامرتب باعث افزایش اضطراب و استرس می‌شود.

برای کارهایی که حتماً باید انجام شوند، برنامه‌ریزی کنید:
به‌جای انجام دادن بی‌نظم کارها و از این شاخه به آن شاخه پریدن مداوم، فهرستی از کارهایی ضروری تهیه کنید و برای انجام به‌موقع آن‌ها، با یک برنامه‌ریزی مؤثر زمان خود را مدیریت کنید. وقتی کارهای زیادی را باید در یک روز خاص به اتمام برسانید، برنامه‌ریزی کردن ممکن است بار اضافه به نظر برسد ولی با این کار شرایط خود را کاملاً شناسایی می‌کنید و تمرکز بیشتری خواهید داشت. در تمام مدت با دقت زمان‌بندی را دنبال کنید و هر کاری را دقیقاً بر اساس آن انجام دهید. اگر دراین‌بین کاری زودتر به انجام رسید، از زمان اضافه‌ی برای استراحت استفاده کنید.

فعالیت‌های اجتماعی خود را متوقف نکنید:
هرچقدر هم مشغله داشته باشید، با چند پیامک، چند پست در شبکه‌های اجتماعی و یا حتی صرف یک فنجان چای می‌توانید ارتباط خود را با دوستانتان حفظ کنید. در اوج فشار کار و گرفتاری، یک وقفه‌ی کوچک و تمرکز بر مسائل متفرقه از غرق شدن فکری در کار جلوگیری می‌کند. مطمئناً دوستانتان شرایط شمارا درک می‌کنند و از شما انتظار وقت زیاد ندارند. در روزهای پرمشغله، معاشرت با کسانی که به شما انرژی و روحیه می‌دهند کمک بزرگی است.

برای استراحت وقت کافی در نظر بگیرید:
 در برنامه‌ریزی خود حتماً زمانی برای استراحت در نظر بگیرید. در این زمان واقعاً استراحت کنید و تمام فشارهای ذهنی و نگرانی‌های مربوط به کار را از خود دور نمایید. در روزهای پرمشغله استراحت ذهن و جسم به یک اندازه اهمیت دارد. در نظر داشته باشید که ۵ دقیقه استراحت در سکوت از نیم ساعت تماشای تلویزیون مفیدتر است.

محیط کار خود را با عکس‌های الهام‌بخش تزیین کنید:
 وقتی مشغول به کار هستید، تعدادی از عکس‌های موردعلاقه‌ی خود را در معرض دید بگذارید. وقت تمرکزتان را از دست می‌دهید، تماشای یک عکس خاطره‌انگیز و زیبا بسیار بهتر از دیدن اشیایی است که یادآور مشغله‌های شما هستند.

 یک فهرست روزانه از نکات مثبت آن روز تهیه کنید:
انجام این کار برای افزایش خوش‌بینی و قدرشناسی از پیشرفت‌های روزانه بسیار مؤثر است. احتیاج به تهیه یک لیست بلندبالا نیست و تنها چند جمله‌ی کوتاه کفایت می‌کند. وقتی شما چنین فهرستی دارید، نه‌تنها پیشرفت لحظه‌ای کار را با دیده مثبت می‌نگرید، بلکه همیشه می‌توانید با رجوع به یادداشت‌های روزهای گذشته، انرژی مضاعفی بگیرید.

از زمان صرف غذا استفاده‌ی بهینه ببرید:
 می‌توانید با فعالیت‌های جانبی مفرحی مثل مطالعه، وبگردی و یا حتی مشاهده‌ی جنب‌وجوش مردم، از زمان غذا خوردن خود استفاده‌ی بهتری داشته باشید. این کار را به‌عنوان تغذیه‌ی ذهن در نظر بگیرید. همان‌طوری که غذا خوردن برای سلامتی جسم حیاتی است، ذهن ما هم برای افزایش کارایی به الهام، خلاقیت، خوشحالی، بی‌خیالی و حتی سهل‌انگاری نیاز دارد.

از نگرانی‌هایتان یک فهرست تهیه‌ کنید:
فشارهای ذهنی ما را آسیب‌پذیر می‌کنند و نگرانی جزء جدانشدنی روزهای پرمشغله است. اگر نگرانی‌های شما بیش‌ازحد تحملتان هستند، تهیه‌ی یک فهرست روزانه از آن‌ها می‌تواند کمک بزرگی باشد. هرلحظه که یک مسئله‌ی نگران‌کننده به ذهنتان رسید، به‌سرعت آن را یادداشت کنید و حل آن را به زمان دیگری موکول نمایید. می‌توانید روزانه ۵ دقیقه صبح و ۵ دقیقه در هنگام غروب، با تمرکز کامل فهرستتان را مطالعه کنید. این کار ممکن است کمی ساده به نظر برسد ولی به تأخیر انداختن نگرانی‌ها و پرداختن به آن‌ها در سکوت و آرامش، حقیقتاً باعث کاهش اثرات منفی نگرانی می‌شود.

خانم‌های شاغل

بهبود کارایی و اعتماد به نفس در زندگی خانم های پرمشغله

 با دویدن و یا پیاده‌روی طولانی ذهن خود را تقویت کنید:
 تأثیر ضد استرس ورزش به دلیل ترشح هورمون اندورفین بر کسی پوشیده نیست. با فعالیت فیزیکی علاوه بر تقویت جسم، ذهنتان را نیز برای داشتن تمرکز بیشتر بر مشکلات پیش رو آماده خواهید کرد.

فهرستی دقیق از قرارهای ملاقات مهم کاری تهیه کنید:
 برای کاهش بار فکری روزهای پرمشغله، برنامه‌ریزی و زمان‌بندی دقیق ملاقات‌های کاری بسیار مهم است. با ثبت دقیق زمان تک‌تک ملاقات‌های کاری، مطمئناً هیچ جلسه‌ی مهمی را از دست نخواهید داد. تهیه این فهرست را نوعی تعهد برای خودتان در نظر بگیرید و برای آن به‌اندازه‌ی قرار ملاقات با دیگران ارزش قائل شوید. قبل از تعین وقت ملاقات جدید حتماً این برنامه را بررسی کنید.

پیشرفت‌های خود را با دقت تحت نظر داشته باشید:
وقتی در حال گذراندن دوران پرمشغله‌ای هستید، گاهی از به پایان رسیدن آن ناامید می‌شوید و به همین دلیل باید با دقت پیشرفت فعالیت‌های مختلفتان را تحت نظر داشته باشید. هر وقت به پایان یک مرحله‌ی مشخص در هرکدام از کارهایتان رسیدید، این مسئله را درجایی بنویسید. در ساعت‌های پایانی روز کاری که خستگی سرعت کار را کم می‌کند، مطالعه‌ی این یادداشت‌ها می‌تواند انرژی‌بخش باشد و برای چند ساعت دیگر به شما توان کار کردن بدهد.

 لباس‌های زیبا بپوشید:
 پوشیدن لباس زیبا و برازنده معمولاً باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و احساس بهتر می‌شود. با رسیدن به‌ظاهر خود کمی از فشار ذهنی کارها کم کنید. اگر روز خود را با اعتمادبه‌نفس و احساس خوب آغاز کنید، مطمئناً در تمام طول روز کارایی بیشتری خواهید داشت.

 حرکات یوگا تأثیر فوق‌العاده‌ای در افزایش کارایی دارند:
به کلاس یوگا بروید و یا در خانه حرکات آن را انجام دهید. حتی روزانه ده دقیقه تمرین یوگا می‌تواند جسم و روح شمارا برای مقابله با مشکلات آماده کند.

 در وان آب داغ استحمام کنید:
 هیچ‌چیز به‌اندازه‌ی یک وان آب داغ باعث آرامش فوری شما نمی‌شود. با اقداماتی ساده مثل روشن کردن شمع، استفاده از شوینده‌های معطر و یا نورپردازی ملایم، حمام خانه‌ی شما تبدیل به یک مکان خارق‌العاده برای ریلکس کردن خواهد شد. علاوه بر تأثیر مستقیم، این حقیقت که شما نمی‌توانید در وان حمام به کار خود ادامه بدهید، کمک بزرگی در رفع استرس است.

در محیط کار خود شمع روشن کنید:
 روشن کردن شمع و به‌خصوص انواعی که عطر ملایمی دارند، بسیار آرام‌بخش است. اگر در محل کار نمی‌توانید شمع روشن کنید، حتماً این کار را در خانه انجام دهید. عطر طبیعی شمع‌های استوخودوس و چوب سدر باعث آرامش شما می‌شوند.

همیشه ایده‌ها و افکار مثبت خود را یادداشت کنید:
نوشتن ایده‌های سازنده و افکار مثبت درزمانی که کار زیادی ندارید، می‌تواند در روزهای پرمشغله به کارتان بیاید. به‌عنوان‌مثال یک یادآوری ملایم از دلیل کار کردن زیاد، یک گفتگوی دل‌نشین و یا ثبت توانایی‌ها و ابتکاراتی که در مقابله با مشکلات گذشته از خود نشان داده‌اید، در حل مشکلات پیش رو به شما انگیزه و اعتمادبه‌نفس بیشتری می‌دهد.

تهیه‌ی یک برنامه‌ی انگیزشی برای تقویت احساسات و انگیزه‌ها در روزهای سخت
برای مقابله با بدترین حالت‌های ممکن در روزهای پرمشغله، بهتر است قبل از شروع چنین شرایطی انگیزه‌ها و دلایل خود برای تن دادن به کار سخت و طاقت‌فرسا را درجایی یادداشت کنید. وقتی در اوج فشار کاری هستید و نگرانی و اضطراب ممکن است هرلحظه شمارا از ادامه کار منصرف کند، رجوع به این نوشته‌ها می‌تواند انگیزه‌هایتان را به شما یادآوری و آن‌ها را تقویت کند.

از تنفس کامل و عمیق غفلت نکنید:
در لحظاتی که نگرانی و استرس توان شمارا گرفته است، تنفس عمیق تأثیر معجزه‌آسایی در رفع این حالت دارد.

یک کار سبک‌سرانه انجام بدهید:
از تفریح کردن خودداری نکنید. حتی در اوج گرفتاری هم می‌توانید بخندید. با گفتن یک لطیفه‌ی ساده، کمی شوخی با همکاران و مطالعه نوشته‌های طنز برای لحظاتی سبک‌سر و بی‌خیال باشید. کمی خنده همیشه می‌تواند حال و هوای شمارا عوض کند.

 کارها را یک‌به‌یک و به‌نوبت انجام دهید:
از انجام دادن همزمان چند کار خودداری کنید. وقتی در هر مرحله فقط بر روی یک فعالیت تمرکز می‌کنید، ذهن شما کارایی بیشتری دارد و علاوه بر این در درازمدت عملکرد مغز شما بهینه می‌شود.

 کتاب تمرکز نوشته‌ی لئو بابوتا را مطالعه کنید:
 این کتاب بسیار خلاصه ولی مفید نوشته‌شده است و می‌تواند عادت‌های کاری شما را تغییر داده و مدیریت کارها را برایتان آسان کند.

آخرین شب قبل از تمام شدن مهلتتان را کاملاً در آرامش بگذرانید:
 وقتی مهلت شما برای انجام کارها در حال تمام شدن است، آخرین شب را با آرامش و بدون استرس سپری کنید. وحشت‌زدگی و نگرانی و همین‌طور بیدار ماندن تا دیروقت هیچ کمکی به شما نمی‌کند. از طرف دیگر خوابیدن تا دیروقت نیز باعث افزایش استرس می‌شود و ظاهر ناخوشایندی به شما می‌دهد. به هر صورت تا این لحظه همه‌ی تلاشتان را کرده‌اید.

محل کارتان را مرتب و منظم نگه‌دارید:
 این کار به افزایش تمرکز و آرامش کمک می‌کند و از دستپاچه شدن و بی‌قراری جلوگیری می‌کند.

 عادت‌ها و برنامه‌ی روزانه‌ی خود را بر اساس حجم کارتان تغییر دهید:
 وقتی حجم گرفتاری‌های روزانه زیاد می‌شود، بهتر است فعالیت‌های روزمره‌ی خود را به نحوی تغییر دهید که زمان بیشتری برایتان باقی بماند. به‌عنوان‌مثال می‌توانید در یک مرحله آشپزی، غذای بیشتری بپزید و از باقیمانده‌ی آن در وعده‌های بعد نیز استفاده کنید و یا در روز تعطیل لباس‌هایی که در طول هفته می‌پوشید را آماده نمایید. در روزهای پرمشغله نیازی به سختگیری بیش‌ازحد در مورد وضع ظاهری خود ندارید.

 همه‌چیز را یادداشت کنید:
 در روزهای پرمشغله به‌جای به خاطر سپردن ایده‌های جدید، کارهایی که باید انجام دهید و یا مسائلی که نباید فراموش کنید، آن‌ها را یادداشت کنید. با این کار می‌توانید کارایی ذهنتان را افزایش بدهید و استرس و نگرانی به دلیل فراموش کردن احتمالی مسائل مهم را از بین ببرید.

به‌هم‌ریختگی و نامرتب بودن جزئی منزلتان را نادیده بگیرید:
 زیاد در مورد نظافت خانه سختگیری به خرج ندهید. اندکی گردوغبار مشکلی ایجاد نمی‌کند و بالاخره فرصتی برای تمیز کردن آن پیدا خواهید کرد. فکر این مسئله را کلاً از ذهنتان خارج کنید و در عوض بر کارهای مهم و ضروری تمرکز بیشتری داشته باشید.

 احساسات خود را سرکوب نکنید:
 اگر خسته و اندوهگین هستید، با صدای بلند گریه کنید. استرس و ناراحتی خود را با لبخند مصنوعی پنهان نکنید. همه‌ی ناامیدی، خشم، دستپاچگی و ترس خود را بدون هیچ ملاحظه‌ای بروز بدهید. با این کار احساس بهتری خواهید داشت.

محدوده‌های خود را رعایت کنید:
کار یا تحصیل هیچ محدوده‌ی مشخصی ندارد و وقتی دارای مشغله‌ی زیادی هستید، ممکن است به دلیل فشار کارهای ناتمام و نگرانی به‌راحتی در کار غرق بشوید. بر ای اجتناب از این مسئله، برای خودتان یک سری محدوده مشخص کنید و آن‌ها را با دقت رعایت نمایید. خودتان را ملزم بدانید که با رسیدن به یک‌زمان مشخص، حتماً باید از کار دست‌بردارید.

در روزهای تعطیل کارهای خود را متوقف کنید:
اگر مشغله‌های کاری یا تحصیلی شما مدت زیادی طول کشیده، بهتر است در روزهای تعطیل کاملاً کار را کنار بگذارید و فقط استراحت کنید.

گروه حمایتی خودتان را تشکیل بدهید:
از مادرتان برای کارهای خانه کمک بگیرید و در مورد مشغله‌ها با دوستانتان صحبت کنید. در جستجوی کسانی باشید که موقعیتی مشابه شما دارند و به همراه آنان یک گروه حمایتی تشکیل بدهید. با این کار علاوه بر گرفتن راهنمایی‌های عملی، می‌توانید از حمایت اخلاقی گروه نیز بهره‌مند شوید و دیگر احساس تنهای نخواهید کرد.

کارهای روزانه‌ی منزل را برون‌سپاری کنید:
 تا جایی که از نظر مالی برایتان مقدور است، کارهای وقت‌گیری مثل نظافت منزل، شستشوی لباس‌ها و یا رسیدگی به صورتحساب‌ها را به شرکت‌های خدماتی یا افراد مستقل قابل‌اعتماد واگذار کنید.

 بخشی از کارهای خود را به دیگران محول کنید:
اگر کار شما یک فعالیت گروهی است، همه‌ی فشار کار را به‌تنهایی متحمل نشوید و تا جای که ممکن است از کمک بقیه اعضای گروه نیز استفاده کنید.

به‌دقت مراقب سلامتی خود باشید:
اگر در محیطی دلگیر مثل یک کتابخانه کم‌نور کار می‌کنید و به‌خصوص در فصل زمستان، مطمئن شوید که به‌اندازه‌ی کافی نور خورشید به شما می‌رسد. قرص‌های تقویتی و ویتامین‌های خود را مرتب مصرف کنید مخصوصاً اگر رژیم غذایی شما شامل مقدار زیادی غذای فراوری‌شده و ناسالم است. همیشه مقداری میوه و مغزهای مقوی برای رفع گرسنگی ناگهانی در دسترس داشته باشید. سبزیجات و میوه‌هایی مثل خیار، گیلاس، گوجه‌فرنگی و هویج میان وعده‌های بسیار مناسبی هستند.

در حمام از روغن‌های معطر استفاده کنید:
روغن استوخودوس آرامش‌بخش است. روغن‌هایی که رایحه‌ی نعنایی دارند، می‌توانند شمارا سرحال و هشیار کنند. افزودن تنها چند قطره از این روغن‌ها به آب حمام برای داشتن احساسی بهتر کافی است.

از تلاش برای داشتن بالاترین کارایی در تمام مدت روز اجتناب کنید:
 در طول روز شرایط بدن و ذهنتان مرتباً در حال تغییر هستند و کارایی شما در بعض مواقع به صفر می‌رسد. بهتر است این مواقع را شناسایی کرده و از کار کردن در آن‌ها خودداری کنید. مطمئناً در پایان شب عملکرد ذهن شما به‌اندازه‌ی ساعات اولیه‌ی صبح نیست.

وقت کمتری به تماشای تلویزیون و سرگرمی‌های مشابه بگذرانید:
 مغز انسانی توانایی پردازش مقدار محدودی از اطلاعات را دارد. وقتی‌که تمام توان ذهنی خود را برای تمرکز بر انجام کارها نیاز دارید، مغزتان را با حجم وسیعی از اطلاعات بی‌استفاده‌ مثل اخبار تلویزیون، روزنامه‌ها یا خواندن کتاب اشغال نکنید.

هرروز صبح مراقبه کنید:
 ده دقیقه سکون و آرامش مطلق می‌تواند تمام روزتان را تغییر دهد.

خانم‌های شاغل

آموزش حفظ آرامش در روزهای پرمشفله

 عوامل حواس‌پرتی را محدود کنید:
اگر می‌خواهید روال پیشرفت کار سرعت بیشتری داشته باشد، اینترنت، گوشی همراه، تلفن منزل و … را کنار بگذارید. انجام این کار حتی به مدت چند ساعت در روز، هیچ لطمه‌ای به شما نمی‌رساند و به پیشرفت کارهایتان سرعت بیشتری می‌دهد.

از خودتان تعریف کنید:
دادن انرژی مثبت به خودتان، تأثیر بسیار خوبی بر حال و هوای شما دارد. به‌جای جملات منفی که عامل اصلی استرس و سراسیمگی هستند، از خودتان تعریف کنید. به‌عنوان‌مثال دائماً به خودتان بگویید که ظاهر خوبی دارید یا عملکردتان خیلی خوب است و هیچ‌چیز نمی‌تواند مانع رسیدن شما به هدفتان شود.

ابتدا کارهای سخت‌تر را به اتمام برسانید:
همیشه در روزهای پرمشغله، بعضی از کارها هستند که انجام دادنشان برای شما لذت‌بخش است. به همین دلیل وسوسه می‌شوید که اول به سراغ آن‌ها بروید. ولی اگر انجام این کارها را به ساعات آخر وقت موکول کنید، زحمت زیادی را از روی دوش خود برمی‌دارید.

 میز کار خود را با مدادهای رنگی و لوازم‌التحریر زیبا، تزیین کنید:
این کار خرج زیادی ندارد ولی باعث شادی و بهبود روحیه‌ی شما می‌شود به‌خصوص اگر طبعاً به این‌گونه اشیاء علاقه‌مند باشید.

به خودتان پاداش بدهید:
بعض مواقع بد نیست که به خودتان با یک بسته شکلات یا استراحت زودتر از موقع پاداش بدهید. البته خودتان را به این کار عادت ندهید زیرا پاداش دادن به‌تدریج به یک واکنش شرطی ناخواسته تبدیل می‌شود و بر روی عملکردتان اثر منفی می‌گذارد. در این صورت باید تنبیه را نیز به معادله اضافه کنید.

همه تصمیمات مهم و حیاتی زندگی را به تعویق بیندازید:
وقتی در حال گذراندن دوران پرمشغله‌ای هستید، از گرفتن تصمیمات مهمی مثل تغییر منزل و یا کار (هرچقدر هم وسوسه کننده باشد) خودداری کنید. تغییرات اساسی را به وقتی موکول کنید که ذهن آسوده‌تری دارید.

 شرایط و هویت خودتان را بپذیرید:
از دست بالا گرفتن خودتان اجتناب کنید و هویت خود به‌عنوان یک انسان عادی را بپذیرید. مطمئناً شما همه تلاشتان را می‌کنید و کاری که در حال انجامش هستید بهترین گزینه‌ی ممکن است. به غریزه و انتخاب‌های خود اطمینان کنید و به طی کردن راهی که در آن هستید، ادامه بدهید. شما به هیچ تغییری نیاز ندارید.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : ترفندستان , ترفندهای خانه داری , سبک زندگی , مهارت های زندگی
ارسال دیدگاه