خبرهای ویژه

» آموزشی » راهنمای ارسال مقاله به مجله الزویر

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۴ - ۲۱:۱۰

 کد خبر: 3882
 108 بازدید

راهنمای ارسال مقاله به مجله الزویر

راهنمای ارسال مقاله به مجله الزویر الزویر یکی از ناشران دانشگاهی هستش که حوزه های زیادی از علوم،شامل علوم انسانی،علوم پایه،فنی مهندسی،پزشکی و کشاورزی،ونظایر آن را پوشش می دهد. در هرکدام از این حوزه هایی که نام برده شد یک تعداد مجله ایی دارد که کاربران،محققان،و پژوهشگران می توانند مقاله های خودشان را برای آن […]

راهنمای ارسال مقاله به مجله الزویر

راهنمای ارسال مقاله به مجله الزویر

انتشارات الزویر

مجله الزویر

الزویر یکی از ناشران دانشگاهی هستش که حوزه های زیادی از علوم،شامل علوم انسانی،علوم پایه،فنی مهندسی،پزشکی و کشاورزی،ونظایر آن را پوشش می دهد. در هرکدام از این حوزه هایی که نام برده شد یک تعداد مجله ایی دارد که کاربران،محققان،و پژوهشگران می توانند مقاله های خودشان را برای آن مجلات ارسال کنند و در صورت پذیرش پس از داوری آنهارا این ناشر دانشگاهی چاپ کند.شاید اسم جان وایلی به گوشتان خورده باشد او در حوزه چاپ کتاب فعالیت دارد.ولی انتشارات الزویر بیشترین کاری که انجام میدهد انتشارات مقاله های علمی در حوزه های نام برد است .

الزویر از ارائه‌دهندگان پیشرو جهانی در راه‌حل‌های مبتنی بر اطلاعات است و به شما کمک می‌کند تا بهتر تصمیم بگیرید، بهتر از خودتان و اطرافیان‌تان مراقبت کنید و حتی بتوانید کشفیات و پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در علم، سلامت و فناوری داشته باشید. الزویر در توسعه‌ی علم کارنامه‌ بسیار درخشانی دارد. الزویر اولین و آخرین مقاله‌ گالیله را منتشر کرد و همین‌طور مقالات استفان هاوکینگ (فیزیک‌دان مشهور عصر حاضر)، کتاب‌های ژول‌ورن و بسیاری از دانشمندان دیگر  را منتشر کرد و موجب شد تا به الزویر جایزه‌ی نوبل برسد.

Elsevier یکی از معتبرین ناشرین جهان است .تمامی مجلاتی که زیر نظر این ناشر چاپ می شود از سیستم Elsevier استفاده می کنند. حتی بعضی از مجلاتی که به صورت مستقل چاپ می شوند از این سیستم بهره می برند.

سیستم دریافت مقالات Elsevier کار مدیریت مجله را بسیار آسان کرده است. همه چیز به صورت خودکار و در مدت زمان بسیار کم انجام می شود. علاوه بر دریافت مقاله از نویسندگان و ارتباط با او، ارتباط با داوران و دریافت پاسخ از سوی آنها نیز به صورت خودکار انجام می شود.

لوگوی الزویر که توسط آلزاک الزویر در ۱۶۲۰ طراحی شده است.تصویر لوگوی کنونی الزویر که در بالای تمام نوشته‌ها و مقالات این انتشارات دیده می‌شود، آیزاک الزویر فرزند موسس سرای الزویر، در سال ۱۶۲۰ طراحی کرد و بر تمامی نوشته‌های این شرکت درج نمود. توافقی جامع در رابطه با معنای این لوگو وجود ندارد. لوگوی الزویر تصویر درخت نارونی را نشان می‌دهد که درخت تاکی دور آن پیچانده شده است و عبارت Non Solus» به معنای « تنها نبودن»  از آن آویزان است. هر چند درخت نارون را می‌توان نشانه‌ درخت دانش در نظر گرفت، اما تاکی که دور آن پیچیده معنای چندان واضحی ندارد.

تاریخ‌شناس معاصر، «لوسی شولتر» معتقد است، مردی که در زیر درخت ایستاده، نشان‌دهنده‌ فیلسوف یا دانشمندی فرزانه است که از میوه‌ی درخت که سخنان الهام‌بخش و پربار دیگر دانشمندان است، بهره می‌برد. در این دیدگاه رابطه‌ میان درخت نارون و تاک، ثمره دادن و تولید میوه است. درنتیجه دربردارنده‌ پند اخلاقی است. همان‌طور که «اراسموس» به استعاره‌ی درخت و تاک اشاره دارد:

«همچون تاک که در ميان تمام درختان سر است. با اين حال براي نگه داشتن خود به چوب، پايه يا درختان ديگري نياز دارد که هيچ ميوه‌اي نمي‌دهند. قدرتمندترين‌ها و باسوادترين‌ها هم به کمک مردان فرودست‌تر نياز دارند.»

 

الزویر در سال ۱۸۸۰ تاسیس شد. نام این شرکت از یک انشارات کوچک هلندی به نام «Elzevir» گرفته شده است. خود این انتشارت کوچک هلندی نامش را از شرکت «سرای الزویر» گرفته که در سال ۱۵۸۰ تاسیس شد.

اما چرا الزویر؟! این ناشر دانشگاهی واقعا چه مزیتی نسبت به سایر ناشر ها دارد.الزویر یک زیر مجموعه ایی دارد به نام اسکوپوس،اسکوپوس در واقع یک دیتا بیسی هست که میاد تمام مقالاتی که در مجلات مختلف الزویرچاپ میشود را نمایه میکند وبرای کسانی که این مقالات را چاپ میکنند صفحاتی آنلاین درست میکند ومقاله های الزویر را یا مقاله های تحت نمایه خود راداخل آن قرار میدهد.البته نمایه اسکوپوس به ارزش نمایه تامسون رویتریا ISI نیست ولی خب اسکوپوس هم از نمایه های معتبر هستش.انتشارات الزویریک تعدادمجله دارد در فیلدهای مختلف که برخی از مجله های آن مجله هایی هستند که به دلیل اعتبار خیلی زیادی دارند توسط شرکت تامسون رویتر نمایه  isi شدند و به مرور زمان ضریب تاثیر گرفتن، بنابراین می توان در وبسایت الزویر دنبال چنین مجلاتی باشیبرای این مجلات بفرستیم.که این کار دو حسن دارد که هم مقاله ما نمایه اسکوپوس میگیره و هم تحت نمایه ISI یعنی ضریب تاثیر میشود و این به معرفی مقاله ما در حوزه علم وفتاوری میتونه مفید باشه. الزوير محصولات و خدمات خود را در قالب دو بخش «علم و تكنولوژي» و «علوم بهداشتي» عرضه مي كند. اين موسسه در عرصه علم و تكنولوژي از خدمات بيش از ۱۰ ميليون پژوهشگر از ۴۵۰۰موسسه تحقيقاتي دولتي و دانشگاهي، آزمايشگاه هاي تحقيقاتي، كتابخانه ها، پژوهشگران، مولفان و ويراستارها در ۱۸۰ كشور و در عرصه علوم بهداشتي از ۲۰ ميليون متخصص بهداشت، دانشجو، پژوهشگران پزشكي، شركت هاي داروسازي، بيمارستان ها و موسسه هاي تحقيقاتي برخوردار است كه اسناد اين عده از همكاران در قالب ۳۵ زبان زنده دنيا در اختيار الزوير قرار مي گيرد.

الزوير نزديك به دوهزار مجله و ۲۰هزار كتاب منتشر مي كند و از طريق سرويس هاي اطلاعاتي الكترونيكي پيشرو نظير «science direct» و «academicpress» كه اولي امكان دسترسي كاربران را به حدود دوهزار مجله علمي، فني و پزشكي، به صورت تمام متن و بيش از ۵۹ ميليون چكيده مقالات علمي فراهم مي كند و ارتباط با مقالات بيش از ۱۲۰ ناشر ديگر را امكان پذير مي سازد و دومي، حدود ۶۰ سال است كه اطلاعات مورد نياز دانشمندان، محققان، مهندسان و متخصصان در صنعت و دانشگاه را ارايه مي دهد و مشتمل بر بيش از ۱۶۷هزار مقاله از حدود ۲۵۰ نشريه است.

پوشش موضوعي كتب و مقالات الزوير وسيع و فراگير است و زمينه هاي مختلفي همچون كشاورزي و علوم زيستي، هنرها و علوم انساني، بيوشيمي، ژنتيك و زيست شناسي مولكولي، تجارت، مديريت و حسابداري، مهندس شيمي، شيمي، علوم تصميم گيري، زمين و علوم سياره اي، اقتصاد، اقتصادسنجي و مالي، انرژي، مهندسي، محيط زيست، ايمني شناسي و ميكروبيولوژي، علوم مواد، رياضيات، پزشكي و دندانپزشكي، علوم اعصاب، پرستاري، فارماكولوژي، سم شناسي و علوم دارويي، فيزيك و ستاره شناسي، روان شناسي، علوم اجتماعي، دامپزشكي و علوم دامي را در بر مي گيرد.

ميزان پرداخت هاي صورت گرفته براي چاپ مقاله در مجلات علمي بين المللي، اشتراك مجلات مذكور و استفاده از پايگاه هاي علمي مختلف مي تواند به عنوان يكي از شاخص هاي تعيين كننده جايگاه و نقش يك پايگاه علمي نسبت به ديگر پايگاه هاي علمي باشد. از اين منظر طبق گزارش پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران در سال ۲۰۱۱ براي اشتراك مجلات پايگاه هاي مختلف علمي بالغ بر ۲۳۰ ميليارد ريال به صورت متمركز علاوه بر پرداخت هاي موردي دانشگاه ها و مراكز تحقيقاتي پرداخت شده است كه حدود ۱۱۹ ميليارد ريال آن (۵۲درصد) مربوط به انتشارات الزوير است. بنابراين مي توان نتيجه گرفت كه در وضعيت موجود الزوير به تنهايي بيش از تمامي پايگاه هاي اطلاعاتي مشابه با دانشمندان و پژوهشگران ايراني دادوستد علمي دارد و به اين لحاظ تحريم يك طرفه آن مي تواند محل تامل جدي قرار گيرد

ارسال مقاله به سایت

ابتدا وارد آدرس www.Elsevier.com میشویم

انتشارات الزویر

ارسال مقاله به سایت الزویر

مراحل ارسال مقاله به پایگاه الزویر یا ساینس دایرکت ScienceDirect به صورت گام به گام :

ابتدا ژورنال متناسب با مقاله خود را باید پیدا کنید.

انتشارات الزویر

ارسال مقاله به انتشارات الزویر

 مطمین باشید که محتوی مقاله با scope مجله ژورنال الزویر همخوانی داشته باشد. برای این کار به سایت زیر مراجعه نمایید

https://journalfinder.elsevier.com/

ثبت نام Register در سیستم ژورنال Accident Analysis and Prevention

ورود به عنوان نویسنده

پر کردن فرم های online به صورت گام به گام

عنوان مقاله

چکیده

کلمات کلیدی

وارد کردن نویسندگان

مرحله آخر که Upload است که مدارک مربوط به ترتیب upload می شود:

نامه cover letter که درواقع نامه کوتاهی است خطاب به سردبیر مبنی بر اینکه مقاله تحت عنوان”-” برای داوری ارسال می گردد (نمونه های آن را میتوانید در این سایت در بخش جستجو یافت نمایید.

متن مقاله بدون وجود جدول و شکل (برخی مجلات اعلام می کنند که اسم نویسندگان بایست حذف شده باشد و در این صورت یک صفحه جدا شامل اسم نویسندگان نیز باید ارسال گردد).

در رابطه با ارسال جداول و اشکال سلایق مختلفی وجود دارد.

سیستم Elsevier فایل های office را هم علاوه بر JPEg و …قبول می نماید. در مورد اشکال شکل ها را جدا جدا upload میکنیم.

نکات مهم قبل از ارسال مقاله :

نوشتن یک مقاله برای چاپ در مجله علمی یک فعالیت بسیار رقابتی است و این مهم است که درک کنیم که دلایل رد شدن  یک مقاله به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عقیده که برخی یک مقاله را صرفاً بر اساس محتوای آن بررسی کرده و آن را فاقد ملاک های لازم برای چاپ در مجلات علمی معتبر می‌دانند نیز صحیح نیست. توجه به نکات دیگر علاوه بر محتوای مقاله، شانس چاپ مقاله را به شدت بالاتر می‌برد

۱- برای سابمیت کردن مقاله علجه نداشته باشید.

معمولاً محقق بعد از ۵ یا ۶ ماه کار کردن روی یک مقاله و خستگی روانی و ذهنی ناشی از فرآیند نگارش و جمع آوری داده و موارد دیگر، تصور می‌کند که زمان لازم را برای نگارش یک مقاله اختصاص داده است و سریعاً باید مقاله را برای انتشار در یک مجله ارسال نماید. صبر کنید! دقیقاً در این نقطه زمانی است که باید صبر کنید. مقاله را به کنار بگذارید و بعد از گذشت ۱۰ الی ۱۵ روز مجدداً شروع به مطالعه آن نمایید. مطمئن باشید که دیدگاه کنونی شما نسبت به مقاله با دیدگاه ۲ هفته پیش شما تفاوتهایی خواهد داشت و ممکن است بسیاری از معایب آن را هم کشف نمایید.

۲- یک انتشارات مناسب برای مقاله خود پیدا کنید.

یکی از روشهای خوب برای پیدا کردن مجله پرسش از افرادی است که در زمینه تخصصی شما قبلاً مقاله چاپ نمودند. روش دیگر استفاده از وب سایت ژورنال فایندر است. در این وب سایت افراد عناوین مقاله، کلید واژه گان و چکیده مقالات را نشر داده‌اند که شما می‌توانید برای مثال با وارد کردن عنوان مقاله خود، لیستی از مجلات پیشنهادی این وب سایت را مشاهده کنید و آنها را بررسی نمایید. این کار بسیار مهم و ضروری است.

۳- اسکوپ، اهداف و دستورالعمل‌های مجله مورد نظرتان را با دقت مطالعه کنید.

بسیاری از مواقع مجله به خاطر آنکه مقاله شما در اسکوپ مجله آنها نیست و یا اینکه دستورالعمل‌های آنان را برای ساختار مقاله رعایت ننموده‌اید، مقاله را ریجکت می‌کنند. این عدم پذیرش ممکن است سرخوردگی برای شما نسبت به مقاله تان به وجود آورد و چنین تصور کنید که مقاله شما فاقد ملاک‌های لازم علمی است. دستورالعمل‌هایی چون فونت مورد استفاده، حاشیه مقاله، شکل جداول، شماره گذاری آنها، تک ستونه یا دو ستونه بودن مقاله و موارد از این دست. لازم به ذکر است منظور از اسکوپ مجله همان حیطه‌هایی است که مجله علاقمند به نشر آثار علمی در آن حیطه‌هاست و به غیر از آن حیطه‌ها حیطه دیگری را نمی‌پذیرد.

۴- در انتخاب عنوان و نگارش چکیده تاثیرگذار و خوب بکوشید.

اولین چیزی که از مقاله شما می‌بیند عنوان و چکیده است. معمولاً در انتخاب عنوان مقاله و نگارش چکیده اصل ایجاز باید رعایت گردد. به این معنی که عنوان و چکیده می بایست موجز و شفاف و جامع باشد. علاوه بر این ویژگی، باید عنوان مقاله جذاب نیز باشد. بنابراین، مخصوصاً در نگارش عنوان یک مقاله با افراد متخصص زیادی مشورت نمایید زیرا یک عنوان صحیح و جذاب در کنار هم می‌توانند باعث شوند که شانس خوانده شدن مقاله شما در کنار مقالات دیگر از طرف داور مجله بالاتر رود.

۵- ویرایش (Editing) مقاله خود را بسیار جدی بگیرید.

براساس آمار آماری که توسط Elsevier به اشتراک گذاشته شده است، بین ۳۰ تا ۵۰ درصد از مقالات ارسال شده به مجلات الزویر، قبل از اینکه حتی به مرحله بررسی هم رسیده شوند رد می شوند و یکی از دلایل اصلی رد شدن زبان نگارشی ضعیف است. این جمله به ان مفهوم است که اگر شما یک ویرایشگر متبحر داشته باشید شانس پذیرش مقاله خود را بین ۳۰ الی ۵۰ درصد افزایش می‌دهید و این یک خوشبختی است! بسیاری از مقالات که برای چاپ در مجلات معتبر ارسال می‌شوند از کشورهایی هستند که زبان اصلی آنها غیر از انگلیسی است و درصد بسیار بالایی از این مولفین قواعد نگارش به زبان انگلیسی را نمی‌دانند. هرچند آنها در زبان اول خود مقاله را به عالی‌ترین شکل ممکنه نوشته و ویرایش کرده‌اند اما وقتی یک مترجم کم سابقه و بی دانش مقاله را ترجمه می‌کند تمامی بافت‌های قوی مقاله از بین می‌رود و گاهاً پاراگرافها تبدیل به یک مجموعه جملات بی ارتباط به یکدیگر و بدون همبستگی می‌باشد. ویرایش صرفا به مفهوم نقطه و ویرگول گذاری صحیح نیست و فرآیند ویرایش می‌تواند از تغییر جمله‌بندی تا حذف بسیاری از ترکیب‌های نامانوس حین ترجمه برای زبان انگلیسی باشد.

۶- حتماً کاورلتر بنویسید.

بسیاری از داوران نشریه‌های الزویر اذعان می‌دارند که اغلب مقالات ارسالی برای انها جهت داوری فاقد کاورلتر و یا کاورلتر صحیح می‌باشند. کاور لتر چکیده مقاله نیست. در بساری از زمانها دیده شده است که مولفین چکیده مقاله خود را در کاورلتر کپی می‌کنند که فاجعه بار است. یک کاورلتر خوب برای اولین بار موضوع اصلی مقاله را مشخص می کند؛ دوم، شامل استدلالی در نوآوری مقاله است؛ و سوم، مربوط بودن مقاله به مجله مورد نظر را توجیه می کند. تمامی موارد ذکر شده در قالب کاورلتر می‌بایست در حدود نیم صفحه باشد.

۷- اصلاحات داوران را دقیق و کامل انجام دهید.

در بسیاری از مواقع دیده شده است که مولف اصلاحات داور مجله و کامنت‌های او را به صورت ناقص انجام می‌دهد. برخی اوقات نیز شاید داور مجله مسئله‌ای را متوجه نشده باشد و ایراد بیجایی گرفته باشد اما مولف بدون اینکه توضیحی درباره آن ارایه کند، کامنت مورد نظر را نادیده می‌گیرد. شما می‌بایست دقیقاً کامنتها را انجام دهید و اگر داور یک مجله به اشتباه کامنتی را نیز گذاشته باشد در یک سنند دیگر که همراه مقاله اصلی ارسال می‌شود به دقت آن را توجیه و تبیین نمایید تا مشخص شود همه کامنتها را خوانده‌اید. پیشنهاد می‌شود که در یک فایل جدید تمامی کامنتها را یاد داشت کرده و اقدامات انجام شده برای هریک از آنها را ذکر کنید و همراه با مقاله اصلی آن را مجدداً به مجله ارسال دارید.

نگامی که شما به سیستم EVISE ارسال می کنید، لطفا اسناد را از جمله دستنوشته، بیوگرافی نویسنده، چکیده گرافیکی، برجسته، و شکل / جدول جمع و جور کنید.

دستنوشت: دستنوشته باید شامل متن، به ترتیب عنوان، نویسندگان و وابستگی آنها، انتزاعی، کلمات کلیدی، بخش اصلی، اظهارات، ارجاعات و لیست نوشتار / جدول در سند ورد و مکمل / اطلاعات پشتیبانی در صورت وجود باشد. ارقام در متن اصلی گنجانده نشده است.

چکیده: ۱) خلاصه اطلاعاتی برای مقاله پژوهشی، باید به طور خلاصه و به وضوح اهداف اصلی و نتایج / نتیجه کار را مشخص نماید. این باید خواننده ایده ای روشن از آنچه به دست آمده است؛ ۲) خلاصه ای پیشنهادی برای مقاله بررسی / ارتباطات کوتاه شامل بررسی تحقیقات / فن آوری در دوره توسعه جامع یا در سطح فعلی توسعه و خلاصه آینده است. طول انتزاعی باید بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ کلمه باشد.

سبک مرجع: اگر بیش از ۶ نویسنده وجود داشته باشد، اولین نام ۶ نام نویسنده در فهرست ذکر شده و دیگر موارد ذکر شده است. اگر گروه نویسنده شامل ۶ نویسنده یا کمتر باشد، همه اسامی نویسندگان باید ذکر شوند. لطفا عنوان مقاله را در لیست مرجع قرار دهید. ما بسیار به شما توصیه میکنیم اطلاعات مقدماتی و مفید در مقالات قبلی را پیدا کنید که به طور قابل توجهی به ادبیات و مراجع شما کمک می کند.

تقدیرنامه ها: برای اهداف شناسایی، لطفا شماره اعطاء کننده و نام اقلام پایه حمایت شده را به درستی ارائه کنید.

نویسنده بیوگرافی: بیوگرافی نویسنده اول و / یا نویسنده متناظر در ۱۵۰ کلمه (از جمله عکس های نویسنده) باید شامل زمینه های آموزشی، زمینه تحقیق و مقالات و اختراعات منتشر شده و غیره باشد. بیوگرافی ها را به عنوان یک فایل جداگانه ارسال کنید.

چکیده گرافیکی و نکات برجسته: چکیده گرافیکی باید همراه با یک (یا یک گروه) عکس (یا عکس) ارسال شود. عکس نباید بیشتر از ۱۶٫۶ سانتی متر × ۳٫۸ سانتی متر (عرض × ارتفاع) باشد. نکات برجسته باید مجموعه ای کوتاه از نقاط گلوله ای است که مزایای اصلی را در اختیار شما قرار می دهند و خوانندگان را با یک مرور کلی متنی از مقاله ارائه می دهند. سه تا پنج نقطه گلوله جوهر تحقیق (مثلا نتیجه یا نتیجه گیری) را شرح می دهند و برجسته بودن تمایز مطالعه، هر گلوله تنها شامل ۱۲۵ عدد از جمله فضاها می باشد. لطفا خلاصه گرافیکی را به عنوان دو فایل جداگانه ارسال کنید.

شکل های گرافیکی و جداول: لطفا نقاشی های بردار را برای ویرایش ارائه دهید. الزامات در طرح های ارائه شده در زیر ذکر شده است: رزولوشن حداقل ۳۰۰ dpi است؛ فرمت emf، wmf، eps، ai و غیره است. عرض در داخل یک ستون تک (۸۵ میلی متر) یا دو ستون (۱۶۶ میلیمتر) است و نباید بیش از ۲۳۰ سانتی متر باشد. لطفا هر نقاشی را به عنوان یک فایل جداگانه ارسال کنید لطفا منابع مرجع را در زیرنویسهای جدول / جدول ارائه دهید، اگر وجود داشته باشد. راهنمای کامل در مورد آثار هنری الکترونیکی در وب سایت Elsevier موجود است: http://www.elsevier.com/artworkinstructions.


برچسب ها :
دسته بندی : آموزشی , ترفندستان , چگونه
ارسال دیدگاه