خبرهای ویژه

» رازهای موفقیت » ده کاری که افراد موفق انجام می‌دهند

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ - ۲۱:۱۳

 کد خبر: 3933
 132 بازدید

ده کاری که افراد موفق انجام می‌دهند

همه ما دوست داریم فکر کنیم که توانایی اینکه خیلی موفق باشیم راداریم. ولی در عمل، چیزی که افراد خیلی موفق را از افراد دیگر جدا می‌کند، تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه است. بزرگ‌ترین موانع در راه رسیدن به موفقیت، مغرور شدن، اغراق کردن و درست فکر نکردن است.  ولی با تغییر روشی که در مواجه با مشکلات داریم، می‌توانیم خودمان را برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات بعدی و رسیدن به موفقیت آماده کنیم. برای اینکه رازهای موفقیت افراد موفق را دریابید، ده نکته زیر را بخوانید.

ده کاری که افراد موفق انجام می‌دهند

ده کاری که افراد موفق انجام می‌دهند

همه ما دوست داریم فکر کنیم که توانایی اینکه خیلی موفق باشیم راداریم. ولی در عمل، چیزی که افراد خیلی موفق را از افراد دیگر جدا می‌کند، تصمیم‌گیری‌های هوشمندانه است. بزرگ‌ترین موانع در راه رسیدن به موفقیت، مغرور شدن، اغراق کردن و درست فکر نکردن است.  ولی با تغییر روشی که در مواجه با مشکلات داریم، می‌توانیم خودمان را برای دست و پنجه نرم کردن با مشکلات بعدی و رسیدن به موفقیت آماده کنیم. برای اینکه رازهای موفقیت افراد موفق را دریابید، ده نکته زیر را بخوانید.

۱ . آن‌ها تبلیغات می‌کنند.

یکی از کارهایی که افراد موفق معمولاً انجام می‌دهند، تبلیغات  است. در دنیای حرفه‌ای، برقراری ارتباط با مخاطبین، یکی از مهم‌ترین برگ خریدها در پیشرفت حرفه‌ای و شخصی است. البته دقت کنید که تبلیغات بیش‌ازحد زیاد و گسترده، ممکن است  که استراتژی کاری شما را افشا کند و دیگران از آن کپی‌برداری کنند. و در عین حال تبلیغات زیاده از حد می‌تواند باعث شود که مخاطبین، احساس بی‌اعتمادی نسبت به شما پیدا کنند.

رازهای موفقیت افراد موفق

استراتژی افراد موفق چیست؟

۲ . پروژه‌های جدید را شروع می‌کنند.

آن‌ها پروژه‌های جدید را با فروتنی و بدون ادعا شروع می‌کنند. فرقی نمی‌کند که تقبل یک پروژه در خانه باشد و یا در محل کار.  ولی دقت کنید که اگر پروژه آخر شما، به هر دلیلی به تعویق افتاده، تغییر کرده و به سرانجام نرسیده است، تبلیغ کردن روی یک پروژه جدید ممکن است باعث شود که شما ابله و نادان به نظر برسید.  و همچنین لاف زدن و خودنمایی کردن درباره موقعیت‌های شغلی جدید، می‌تواند از ارزش پروژه‌های قبلی شما بکاهد. فراموش نکنید که به سخره گرفتن پروژه‌های قبلی خود، یک دیوانگی محض است و باعث تنزل موقعیت اجتماعی شما می‌شود.  معمولاً همه از مراحل کوچک شروع می‌کنند و در این‌گونه مواقع، افرادی که ازنظر مقام و رتبه پایین‌تر از شما هستند، شروع به مسخره کردنتان می‌کنند.  به‌علاوه، دقت کنید که در مورد انجام پروژه‌ها زیادی دستتان را رو نکنید و  جزئیات کارتان را در اختیار دیگران قرار ندهید. زیرا ممکن است که رقبای شما از این موضوع سوءاستفاده کنند و خدماتی را ارائه دهند که از شما خیلی بهتر باشد.

۳ . آن‌ها به مشکلات غلبه می‌کنند.

یکی دیگر از کارهایی که افراد موفق به‌خوبی آن را انجام می‌دهند، غلبه بر مشکلات است. درست مانند مورد قبل که گفتیم جزئیات کارتان را در اختیار دیگران قرار ندهید، جزئیات مشکلاتی را نیز که با آن‌ها مواجه هستید، در اختیار دیگران قرار ندهید زیرا که ممکن است رقبای شما از این موضوع سوءاستفاده کنند. و به‌طورکلی، مشکلات، زمانی که در حال روبرو شدن با آن‌ها هستید بسیار سخت به نظر می‌رسند. و اگر موفق نشوید که بر آن‌ها غلبه کنید و آن‌ها را حل کنید، ممکن است در نظر دیگران ضعیف به نظر برسید، مخصوصاً در نظر رئیس و یا همکاران آینده‌تان که شما را برای انجام پروژه‌ای مدنظر دارند. اگر بیش از اندازه درباره این مشکل شکایت کنید و اظهار ناتوانی کنید، ممکن است فرصت‌های شغلی آینده‌تان را از دست بدهید.

  1. تقریبا به همه چیزی “نه” می گویند: وارن بافت میلیاردر می گفت: “فرق بین آدم های موفق و خیلی موفق این است که آدم های خیلی موفق تقریبا به هر چیزی “نه” می گویند.”

جیمز آلتوچر موسس بیش از ۲۰ شرکت این نکته را گوشزد کرد: “اگر چیزی یک “بله جهنمی” نیست، پس آن یک “نه” است .”

یادتان باشد که شما در یک روز تنها ۱۴۴۰ دقیقه زمان دارید. آنها را آسان از دست ندهید.

۵ . آن‌ها ایده‌های جدید در سر می‌پرورانند.

افراد موفق همچنین توانایی ارائه ایده‌های جدید رادارند. حتی ایده‌هایی که بعد از اجرا بسیار موفق هستند هم، در مراحل اولیه نیاز به تفکر زیادی دارند. در ضمن مراقب باشید تا رقبایتان ایده‌های شما را ندزدند.پس بهتر است که تا زمانی که به آن جامه عمل نپوشانده‌اید، آن را علنی نکنید و فقط برای خودتان نگه دارید.

رازهای موفقیت افراد موفق

نکاتی مهم در راه رسیدن به موفقیت

۵ . آن‌ها در اجتماع بسیار فروتن و خاکی هستند.

افراد موفق اکثر مواقع در اجتماعات بسیار فروتن هستند. به رخ کشیدن و خودنمایی درباره دست آورد‌ها  و یا موقعیت‌ها در جمع اصلاً کار پسندیده‌ای نیست.در ضمن هیچ‌کس از خودنمایی خوشش نمی‌آید پس بهتر است وقتی‌که در جمع هستید خود را با دیگران برابر بینید و در برخورد با آن‌ها متواضع باشید.

  1. هر کار را فقط یک بار انجام می دهند.

چند بار تا بحال یک ایمیل معمولی و یا یک قبض آب و برق را باز کرده اید و آنرا برای بعد گذاشته اید؟ هرچند وقت یکبار یک ایمیل را می خوانید و آنرا می بندید و آنرا در صندوق پستی خود رها کره تا بعدا پاسخ دهید؟ آدم های فوق العاده موفق به هر کاری اگر کمتر از ۵ یا ۱۰ دقیقه زمان می برد، همان موقع و همانجا دست می زنند. این کار باعث کاهش استرس می شود چرا که آن کار در پس زمینه ذهنی آنها باقی نمی ماند و دیگر نیازی به بازخوانی و یا ارزیابی مجدد نیست.

شما ممکن است قهرمان المپیک، میلیاردر و یا کار آفرین نباشید (یا حتی بخواهید که یکی از آنها باشید)، اما رازهای آنها می تواند به شما کمک کند که کارهای بیشتری در زمانی کمتر انجام داده و در متوقف کردن احساس پرکاری و سراسیمگی به شما یاری رساند. 

  1. به جزئیات دقت می کنند.

در هنگام هدف‌گذاری سعی کنید تا جای ممکن اهداف جزئی و کاملاً مشخص باشد. “۵ کیلو وزن کم کردم” از “کمی وزن کم کردم” بهتر است چون با این جزئیات تصویری روشن از میزان و شکل موفقیت خود دردست خواهیدداشت. دانستن اینکه دقیقاً در چه مدت می‌خواهید چه چیزی به‌دست بیاورید انگیزه‌ی شما را تا زمانی که به آن هدف برسید حفظ می‌کند. همچنین، به فعالیت‌های جزئی و مشخصی که برای رسیدن به هدف باید انجام دهید نیز فکر بکنید و آن‌ها بنویسید؛ مثلاً صرف اینکه به صورت شفاهی به خودتان قول بدهید “از امروز کمتر می‌خورم” یا “وقت بیشتری را به استراحت اختصاص می‌دهم” بیش از حد مبهم و کلی است. روشن و دقیق باشید: “در طول هفته هر شب سر ساعت ۱۰ در رختخواب خواهم بود”. جایی برای تردید یا ابهام درباره اینکه چه‌کاری باید انجام بدهید و یا اینکه آیا قبلاً انجام داده‌اید و آن بخش از برنامه به اتمام رسیده یا نه باقی نگذارید.

۸ . آن‌ها با کارمندانشان رفتار نیکویی دارند.

یکی دیگر از رازهای موفق شدن و موفق ماندن این است که با کارمندان زیردستتان با احترام رفتار کنید.اکثر کارمندان ترجیح می‌دهند که مافوقشان با آن‌ها رفتاری صمیمانه داشته باشد و در صورت وجود هرگونه مشکلی با آن‌ها به‌طور خصوصی صحبت کند. در این صورت در مقابل دیگر همکارانشان خجالت‌زده نمی‌شوند. و به‌طور کلی فضای کار، متشنج نمی‌شود.

رازهای موفقیت افراد موفق

افراد خیلی موفق چگونه کار می کنند؟

  1. از فرصت های پیش آمده بهترین استفاده را می کنند.

باتوجه به اینکه ما اکثراً مشغولیات متعددی داریم و در آن واحد تعداد اهدافی که در سر می‌پرورانیم زیاد است، تعجبی ندارد که مدام فرصت‌هایی که می‌توان در آنها ابتکار عمل برای رسیدن به اهداف خود را به‌دست گرفت از دست می‌دهیم، چون به سادگی از دیدن آن فرصت‌ها باز می‌مانیم. به عنوان نمونه، آیا واقعاً امروز هیچ زمانی برای ورزش‌کردن نداشتید؟ در کل روز، هیچ فرصتی برای پاسخ دادن به آن ایمیل یا تماس تلفنی که جزء برنامه‌های امروزتان بود را پیدا نکردید؟ دستیابی به اهداف کلی و بزرگ‌تر، در گروی انجام یک به یک جزئیات آن اهداف است و راه انجام‌دادن جزئیاتی که شاید به خودیِ خود خیلی کوچک به‌نظر برسند “دودَستی چسبیدن” به همین فرصت‌های لحظه‌ای در طول روز است، پیش از آنکه از لای انگشتانتان فرار کنند!

در پایان روز، اگر به کارهایی که در طول روز انجام دادید فکرکنید به احتمال قریب به یقین این موضوع رو باورمی‌کنید که برای ۳۰ دقیقه ورزش، به پایان‌رساندن یک گزارش کوتاه، مرتب‌کردن فایل‌های پروژه، و … می‌توانستید زمانی اختصاص دهید و احتمالاً آن نیم ساعت، چهل دقیقه‌ای که به این کارهای جزئی اختصاص ندادید، صرف انجام کارهای مهم‌تر هم نکرده‌اید.

برای بهره‌گیری از لحظات، باید پیشاپیش تصمیم بگیرید که چه کاری و در چه مدت زمان و در چه مکان احتمالی در برنامه دارید. مجدداً لازم به تاکید است که تا جای ممکن این برنامه باید جزئی باشد؛ برای مثال “اگر دوشنبه، چهارشنبه، یا جمعه باشد ۳۰ دقیقه قبل از کار ورزش می‌کنم.” [یا مثلاً امروز نیم ساعت قبل از خروج از دفتر کار، گزارش مربوط به فلان پروژه را پیگیری می‌کنم.]

 

مطالعات نشان داده‌اند که این نوع برنامه‌ریزی به مغز شما کمک خواهد کرد تا فرصت و اندازه‌ی آن را لحظاتی که پیش می‌آید را تشخیص بدهد، و شما را به انجام کارهایی که در برنامه‌تان مشخص کرده‌اید ترغیب کند. این کار شانس موفقیت شما را تقریباً تا ۳۰۰% افزایش می‌دهد.

۱۰ . آن‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند.

و درنهایت، یکی از کارهایی که افراد موفق انجام می‌دهند، سرمایه‌گذاری است. فرقی نمی‌کند که در املاک سرمایه‌گذاری می‌کنید و یا در سهام، فقط بهتر است مراقب باشید که اطلاعات شخصی زیادی از خودتان در اختیار دیگران قرار ندهید.چون ممکن است که این اطلاعات در اختیار  رقبای شما قرار بگیرد و از آن سوءاستفاده شود.


برچسب ها : , ,
دسته بندی : رازهای موفقیت , سبک زندگی , موفقیت
ارسال دیدگاه