خبرهای ویژه

» دانستنی سفر » ده فاجعه هسته‌ای مرگبار در سراسر دنیا

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ - ۲۱:۱۹

 کد خبر: 3940
 147 بازدید

ده فاجعه هسته‌ای مرگبار در سراسر دنیا

ده فاجعه هسته‌ای مرگبار در سراسر دنیا انرژی هسته علیرغم صرفه اقتصادی و کاهش دادن آلودگی محیط‌زیست، گاهی باعث بروز فاجعه‌های مرگباری می‌شود. استفاده از این محصول عصر مدرن که مزایا و مخاطرات زیادی دارد، به‌سرعت در حال افزایش است و هرروزه شاهد تولید دستگاه‌ها و البته تسلیحات جدیدی بر پایه انرژی هسته‌ای هستیم. در […]

ده فاجعه هسته‌ای مرگبار در سراسر دنیا

ده فاجعه هسته‌ای مرگبار در سراسر دنیا

انرژی هسته علیرغم صرفه اقتصادی و کاهش دادن آلودگی محیط‌زیست، گاهی باعث بروز فاجعه‌های مرگباری می‌شود. استفاده از این محصول عصر مدرن که مزایا و مخاطرات زیادی دارد، به‌سرعت در حال افزایش است و هرروزه شاهد تولید دستگاه‌ها و البته تسلیحات جدیدی بر پایه انرژی هسته‌ای هستیم.
در ادامه نگاهی به ده مورد از مرگبارترین فاجعه‌های حاصل از استفاده و کنترل نادرست انرژی هسته‌ای می‌اندازیم.

آتش‌سوزی پایگاه وینداسکیل (Windscale) در انگلستان

فاجعه‌های مرگبار

آتش‌سوزی پایگاه وینداسکیل

با تمام شدن جنگ جهانی دوم و اوج گرفتن رقابت تسلیحاتی در جنگ سرد، بریتانیا که هیچ امیدی برای پیروزی نداشت، در تلاش برای ساخت بمب اتمی اقدام به راه‌اندازی دو راکتور هسته‌ای نمود که به پایگاه‌های وینداسکیل شماره یک و شماره دو معروف بودند. در اکتبر ۱۹۵۷ براثر وقوع آتش‌سوزی در پایگاه وینداسکیل شماره یک، راکتور هسته‌ای این پایگاه دچار مشکل شد و تشعشعات آن باعث بروز سرطان در حداقل ۲۴۰ نفر شدند.

فاجعه موسسه گوئیانو (Goiano) در برزیل

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه موسسه گوئیانو

 قرار گرفتن در معرض آلودگی رادیواکتیو غالبا به مرگ منتهی می‌شود. یکی از بارزترین این اتفاقات در یک موسسه پرتودرمانی برزیلی به نام انستیتو گوئیانو در سال ۱۹۸۵ به وقوع پیوست. به دلیل بی‌دقتی کارکنان، درب محافظ تجهیزات رادیولوژی موسسه باز ماند و تشعشعات مرگبار در اطراف منتشر شدند. بر اثر این تصادف، تمام تجهیزات رادیولوژی نابود شدند و تعدادی از بهترین دانشمندان علوم هسته‌ای جان خود را از دست دادند.

فاجعه کلینیک ساراگوسا (Zaragoza) در اسپانیا

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه کلینیک ساراگوسا

در سال ۱۹۹۰ یک تصادف دیگر منجر به وقوع فاجعه هسته‌ای در علم پرتودرمانی شد و چندین نفر از بیماران سرطانی کلینیک ساراگوسا در اثر از کنترل خارج شدن شتاب‌دهنده الکترونی مورداستفاده در این کلینیک، در معرض آلودگی رادیواکتیو قرار گرفتند. ۲۰ از نفر از این افراد سریعا جان خود را از دست دادند و ۱۶ نفر به‌سختی مجروح شدند. تعدادی از بازمانده‌ها در مدت کوتاهی به‌نوعی بیماری واگیردار مبتلا شدند که عوارضی مثل سوختگی شدید پوست، اندام‌های داخلی و مغز استخوان داشت.

فاجعه کیشتیم (Kyshtym)

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه کیشتیم

فاجعه کیشتیم که یکی از بزرگ‌ترین فاجعه‌های هسته در دنیا محسوب می‌شود، در دوران پرتلاطم بعد از جنگ جهانی دوم به وقوع پیوست. دولت شوروی سابق برای ایجاد ترس بیشتر در دل رقبا و پیش گرفتن در رقابت تسلیحاتی جنگ سرد، اقدام به ساخت پایگاه هسته‌ای مایاک (Mayak) در شهر اوزیورسک (Ozyorsk) نمود. در ۲۹ سپتامبر ۱۹۵۷، منفجرشدن این پایگاه که قرار بود دشمنان را وحشت‌زده کند، باعث مرگ بیش از ۵۰۰ هزار نفر از شهروندان شوروی شد.

فاجعه نیروگاه داییچی (Daiichi) در فوکوشیما

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه نیروگاه داییچی

تا قبل از قرن هجدهم، هیچ نوع تشعشع رادیواکتیو درروی کره زمین وجود نداشت، ولی بعدازآن انسان به اشکال گوناگون باعث ایجاد این پدیده مرگبار غیرطبیعی شد. بیشترین نقش در آلودگی‌های رادیواکتیو را ژاپنی‌ها ایفا کرده‌اند و فاجعه نیروگاه داییچی یک مدرک مستند برای این ادعا محسوب می‌شود. این نیروگاه یکی از بزرگ‌ترین مراکز تولید برق هسته‌ای در دنیا بود و انفجار آن به مرگ‌ومیر گسترده شهروندان ژاپنی منجر شد.

فاجعه چرنوبیل (Chernobyl)

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه چرنوبیل

نام چرنوبیل نماد فاجعه هسته‌ای است و با داستان‌ها و افسانه‌های زیادی عجین شده است و انفجار نیروگاه چرنوبیل یکی از مرگبارترین فجایع تاریخ بشر است. در سال ۱۹۸۶ ناآگاهی و سوء مدیریت کارکنان این نیروگاه باعث انفجار آن و نابودی همه موجودات زنده و آثار تمدن تا شعاع ۳۰ کیلومتری اطراف آن شد.

فاجعه نیروگاه لوسنز (Lucens)

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه نیروگاه لوسنز

فاجعه نیروگاه اوسنز که در اثر ذوب شدن نقطه‌ای هسته راکتور آن به وقوع پیوست، به‌طورقطع یکی از برجسته‌ترین عناوین این فهرست است. خوشبختانه این نیروگاه که بخش عمده‌ای از برق هسته‌ای کشور سوئد را تأمین می‌کرد، به خاطر ایجاد مشکل در یکی از حوضچه‌های خنک‌کننده به دلایل امنیتی تعطیل ‌شده بود و در زمان انفجار، افراد زیادی در نزدیکی آن نبودند.

فاجعه جزیره تری مایل (Three Mile)

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه جزیره تری مایل

نیروگاه هسته‌ای تری مایل کاملا امن و بی‌خطر شناخته می‌شد ولی بروز مشکل در آن باعث نابودی زندگی انسان‌های زیادی شد. این فاجعه خط قرمزی برای استفاده از انرژی هسته‌ای است که به دلیل صرفه اقتصادی، تأثیر منفی آن بر انسان‌ها نادیده گرفته می‌شود. این نیروگاه در فاصله سه مایلی (حدود پنج کیلومتر و دلیل نام‌گذاری) مرکز شهر صنعتی میدلتاون ایالت پنسیلوانیا قرار داشت و نشت مواد رادیواکتیو از آن باعث آلودگی هوا و آب تا شعاع ۴۸ کیلومتری شد.

فاجعه زیردریایی هسته‌ای کی -۱۹ (K-19) متعلق به شوروی سابق

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه زیردریایی هسته‌ای کی -۱۹

در موقع وقوع این فاجعه، فرماندهی زیردریایی به عهده نیکولای ولادیمیروویچ زاتیف بود. بر اثر یک تصادف مخازن سوخت هسته‌ای زیردریایی دچار مشکل شد و زاتیف پیشنهاد کمک رزم‌ناوهای آمریکایی را که در آن حوالی بودند، قبول نکرد. درنتیجه نشت مواد رادیواکتیو باعث آلوده شدن هوای تنفسی زیردریایی و بروز فاجعه‌ای شد که بعدها هیروشیمای دریانورد روس نام گرفت.

فاجعه زیردریایی هسته‌ای یو­اس­اس ترشر (USS Thresher) متعلق به ایالات‌متحده

فاجعه‌های مرگبار

فاجعه زیردریایی هسته‌ای یو­اس­اس ترشر

 یو­اس­اس ترشر یک زیردریایی هسته‌ای تفریحی با ظرفیت بالای حمل مسافر بود که به دلیل استفاده از آخرین تکنولوژی‌های آن زمان، شهرت زیادی داشت. ظاهرا سازنده‌ها در ساخت آن کمی سهل‌انگاری کرده بودند و عملکرد آن با مشکل مواجه بود. در سال ۱۹۶۰ برای حل این مشکلات، زیردریایی به چند سفر آزمایشی در دریای کارائیب اعزام شد که آخرین سفر با انفجار آن و کشته شدن همه کسانی که در نزدیکی آن بودند به پایان رسید.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : دانستنی سفر , دانستنی ها
ارسال دیدگاه