خبرهای ویژه

» آنچه باید بدانید » خواص دارویی چغندر را بشناسید

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۱۲/۰۷ - ۲۱:۱۰

 کد خبر: 3929
 160 بازدید

خواص دارویی چغندر را بشناسید

خوردن آب چغندر فشارخون را پایین می‌آورد. نوشیدن تنها یک لیوان آب چغندر در روز باعث کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالا می‌شود. این نتیجه مطالعات یک گروه تحقیقاتی بر روی تعداد زیادی بیمار مبتلا به فشارخون است.

خواص دارویی چغندر را بشناسید

خواص دارویی چغندر

خواص دارویی چغندر

فواید شگفت انگیز چغندر

خوردن آب چغندر فشارخون را پایین می‌آورد. نوشیدن تنها یک لیوان آب چغندر در روز باعث کاهش فشارخون در افراد مبتلا به فشارخون بالا می‌شود. این نتیجه مطالعات یک گروه تحقیقاتی بر روی تعداد زیادی بیمار مبتلا به فشارخون است.

این آزمایش در دانشگاه کوئین ماری در لندن، توسط بنیان‌گذار سازمان قلب در انگلستان، و محقق ارشد ، دکتر شانون آمولز انجام گرفت. و او می گوید:

“این آزمایش که توسط یک گروه تحقیقاتی متبحر صورت گرفته نشان  می‌دهد که نوشیدن یک لیوان آب چغندر در روز باعث کاهش فشارخون در بیماران مبتلا به فشارخون بالا می‌شود. حتی آن‌هایی که از داروهای کاهش فشارخون استفاده نمی‌کرده‌اند. “

محققین نتیجه مطالعات خود را در مجله “هایپرتنشن” منتشر کرده‌اند.

ریشه چغندر حاوی مقدار زیادی نیترات معدنی است. بقیه سبزی‌ها مانند کاهو و کلم دارای مواد معدنی دیگری نیز هستند که از طریق خاک جذب ریشه آن‌ها می‌شود. در بدن انسان نتیرات معدنی تبدیل به نیترات اکسید می‌شود که باعث گشادشدن رگ‌های خونی می‌شود.

در  این مطالعه، آرمیتا آهلووالیا،پروفسور داروهای قلبی_عروقی در دانشگاه کوئین ماری انگلستان، و همکارانش،۶۴ بیمار در رنج سنی ۱۸  – ۸۵ سال را مورد آزمایش قرار داده‌اند.نصف این بیماران داروی کاهش فشارخون را مصرف می‌کردند ولی باز هم بااین‌حال به فشارخون نرمال دست نیافته بودند.و نیمی دیگر از آن‌ها تشخیص داده‌شده بود که به فشارخون بالا مبتلا هستند ولی هنوز هیچ داروئی برایشان تجویز نشده بود.

این بیماران به‌طور تصادفی به دو گرده تقسیم شدند. یک گروه  از آن‌ها روزانه یک لیوان (برابر با ۲۵۰ میلی‌گرم) آب چغندر مصرف می‌کردند. و گروه دیگر هم دقیقاً به همان مقدار آب چغندر مصرف می‌کردند فقط با این تفاوت که آب چغندر آن‌ها بدون نیترات بود.

تمام این بیماران به مدت ۴ هفته هرروز یک لیوان آب چغندر مصرف کردند. آن‌ها همچنین از دو هفته قبل از شروع استفاده، تا دو هفته بعدازآن تحت نظر قرار گرفتند. یعنی هر یک از آن‌ها به‌طورکلی ۸ هفته تحت نظر  بودند.

در این مطالعه نه بیماران و نه کارکنان کلینیک نمی‌دانستند که کدام‌یک از آن‌ها آب چغندر واقعی مصرف کرده و کدام‌یک از آن‌ها آب چغندر بدون نیترات مصرف کرده‌اند.

اولین مطالعه برای تشخیص اینکه نیترات تا چه اندازه باعث کاهش فشارخون می‌شود:

فشارخون بیمارانی که به مدت چهار هفته هرروز آب چغندر دارای نیترات معدنی مصرف کرده بودند، به‌اندازه ۸/۴  میلی‌متر کاهش‌یافته بود.  این به دلیل کاهش فشار انقباض در هر بار تپیدن قلب بود و باعث شده بود که فشارخون این بیماران به حالت عادی بازگردد. و دو هفته بعدازاینکه استفاده از آب چغندر را متوقف کردند، فشارخونشان دوباره بالا رفت و به حالت قبل بازگشت.

گروه تحقیقاتی اعلام کرد که این اولین تحقیق  برای تشخیص این است که آب چغندر به چه مدت فشارخون را پایین نگه می‌دارد.

همچنین در بیمارانی که آب چغندر دارای نیترات معدنی را مصرف کرده بودند، ۲۰ درصد رگ‌های خونی‌شان گشادتر شده بود. و ضخامت شریان‌های اصلی‌شان به‌اندازه ۱۰ درصد کاهش‌یافته بود. متخصصین می‌گویند که این تغییرات باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

و این در حالی است که هیچ‌گونه تغییری در فشارخون، گشادشدن رگ‌های خونی و ضخامت شریان‌ها، در  افرادی که از آب چغندر بدون نیترات استفاده کرده بودند، دیده نشده است.

بنابراین نتیجه این تحقیق، راهی آسان برای درمان مشکل فشارخون در اختیار  افرادی که به این بیماری مبتلا  هستند، قرار داده است. برای اینکه ارزش این کشف پزشکی را بهتر متوجه شویم، باید بدانیم که افزایش فشارخون تنها به‌اندازه ۲ میلی‌متر، به‌اندازه ۷ درصد خطر مرگ براثر بیماری‌های قلبی، و به‌اندازه ۱۰ درصد خطر مرگ براثر سکته قلبی را افزایش می‌دهد.

مواد طبیعی که برای کاهش فشارخون استفاده می‌شوند، بیشتر از قرص‌ها اثربخشی دارند.

از دیگر خواص دارویی چغندر :

– خوردن چغندر پخته رعشه را معالجه می کند و بسیار آرام بخش است.

– لبو به علت دارا بودن عناصر کمیاب از بیماری جذام جلوگیری می کند. فسفر دارد ، پس برای مغز و اعصاب مفید است.

–  برای استحکام استخوان ها مفید است.

– لبو ویتامین های A ، B و C دارد از این رو اشتها آور است و بهتر است همیشه به سالاد افراد کم وزن اضافه شود.

– لبو با اینکه ۱۷ درصد قند دارد، ولی خنک است و این خاصیت خنکی در برگ آن بیشتر است. از این رو آب لبو برای التهاب مثانه، رفع یبوست و بیماری های پوست  مفید است.

-مصرف چغندر لکه های سفیدی که در پوست بدن پدید آمده و موجب مرض پیسی می شود را از بین می برد.

حتی برگ چغندر نیز خواص بسیاری زیادی دارد که از آن جمله؛

– شستشوی سر با جوشانده ی برگ چغندر شوره و چربی مو را از بین می برد و ضد شپش است.

– برگ خام چغندر آرام بخش و خنک است و اگر پخته شود موجب نفخ نمی شود.

– برگ خام چغندر ورم طحال را بهبود می بخشد.

– قرار دادن دست و پای ترک خورده در آب گرم شده ی برگ چغندر موجب بر طرف شدن عارضه می شود.

– جوشانده ی برگ چغندر کلاً برای پوست و مو بسیار مفید است و ضد جوش ، ضد ورم ، ضد ریزش مو ، ضد کک و مک و سوختگی با آفتاب است.

 – جهت درد مفاصل و نقرس سودمند است (چون مقدار زیادی آنتی اکسیدان دارد.

خواص دارویی چغندر

درمان فشار خون با چغندر

آهلووالیا، بر اساس یافته‌های به‌دست‌آمده می‌گوید:

این تحقیقات نشان داده‌اند که دریافت یک دوز مشخص روزانه از آب چغندر دارای نیترات معدنی، درست به‌اندازه داروهای کاهش فشارخون، مؤثر است. و مزیت این امر این است که با استفاده از سبزیجات می‌توانیم این کار را انجام دهیم. یکی از دلایلی که این یافته علمی را ارزشمندتر می‌کند این است که بیماران به‌راحتی می‌توانند مقدار مواد غذایی نیترات دار را در رژیم غذایی روزانه‌شان بیشتر کنند، و از مزایای آن استفاده کنند.  این بسیار مهم است که بیماران می‌توانند فقط با  خوردن سبزیجات و بدون استفاده از داروهای شیمیایی، فشارخونشان را تحت کنترل داشته باشند. و خیلی از بیماران دوست ندارند که در طولانی‌مدت و تا آخر عمر از دارو استفاده کنند. بنابراین استفاده از مواد طبیعی برای کاهش فشارخون راه بسیار مؤثرتری خواهد بود.

دکتر آهلووالیا، تأکید می‌کند که به‌هیچ‌عنوان سبزیجات را نجوشانید چون نیترات معدنی در آب حل می‌شود و خاصیت خود را از دست می‌دهد. به‌جای این کار، می‌توانید آن‌ها را بخارپز کنید و یا آن‌ها را به‌صورت آبمیوه مصرف کنید.  او خاطرنشان کرده که این تحقیقات یک آزمایش اولیه فقط برای تائید اثربخشی چغندر بر روی فشارخون بوده است و برای به دست آوردن اطلاعات جامع‌تر در مورد اینکه چگونه می‌توان اثر این ماده را روی کاهش فشارخون طولانی‌تر کرد، نیاز به یک تحقیقات بسیار وسیع بر روی  تعداد بیشتری از بیماران است.

فشارخون بالا مشکلات بسیار خطرناکی برای سلامتی ایجاد می‌کند. به‌عنوان‌مثال ۷۰ درصد کسانی که دچار حمله قلبی می‌شوند، ۸۰ درصد کسانی که سکته قلبی می‌کنند، و ۷۰ درصد کسانی که دچار ایست قلبی می‌شوند، کسانی هستند که فشارخون بالا دارند. همچنین خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی، در کسانی که فشارخون بالا دارند بیشتر است.

به گفته سازمان کنترل و پیشگیری بیماری‌ها، فشارخون بالا یکی از دلایل اصلی مرگ ۱۰۰۰ نفر در روز، در آمریکا می‌باشد.

در سال ۲۰۱۴ گزارشی منتشرشده مبنی بر اینکه استفاده از نمک زیاد ، فشارخون را بالا می‌برد.

 


برچسب ها :
دسته بندی : آنچه باید بدانید , تغذیه و رژیم , دانستنی ها , سلامت
ارسال دیدگاه