خبرهای ویژه

» روانشناسی » ارزیابی میزان سادیستیک یک فرد با ۹ سوال ساده

تاریخ انتشار : ۱۳۹۶/۱۲/۱۱ - ۲۰:۰۸

 کد خبر: 4016
 152 بازدید

ارزیابی میزان سادیستیک یک فرد با ۹ سوال ساده

ارزیابی میزان سادیستیک یک فرد با ۹ سوال ساده.افرادی که سادیسم دارند در پی آزار و اذیت کردن دیگران هستند و از این کار لذت میبرند. شاید خود شما هم کمی حس سادیستیک داشته باشید. این مقاله با طرح ۹ سوال ساده میزان سادیستیک یا آزارگری یک فرد را مشخص میکند.

ارزیابی میزان سادیستیک یک فرد با ۹ سوال ساده

ارزیابی میزان سادیستیک یک فرد با ۹ سوال ساده

افرادی که سادیسم دارند در پی آزار و اذیت کردن دیگران هستند و از این کار لذت میبرند. شاید خود شما هم کمی حس سادیستیک داشته باشید . به هر حال ما در این مقاله سعی کردیم تا اطلاعاتی در مورد سادیسم یا همان آزارگری برایتان فراهم کنیم، همراه با ۹ سوالی که میزان سادیستیک یک فرد را مشخص میکنند .

در مطالعات و پژوهش‌هایی درباره شخصیت انسان، زمینه‌ی مطالعاتی نسبتا تازه‌‌ای، توجه خود را به گرایش‌های جامعه‌ستیز (misanthropic) معطوف کرده است. این ویژگی با تمایل فرد به آسیب رساندن به دیگران برای کسب منفعت شخصی توصیف می‌شود. روانشناسان در این زمینه «سه‌گانه‌ای سیاه» را متشکل از ویژگی‌های شخصیتی آسیب‌رسان معرفی کرده‌اند که عبارت‌اند از: خودشیفتگی، جامعه‌ستیزی (یا ضعف همدلی) و ماکیاول‌گرایی (یا تمایل به فریب دیگران و دغل‌بازی).

فردی که هر یک از ویژگی‌های بالا را داشته باشد، برای اطرافیان منبعی از استرس است. در مجموع، این سه ویژگی، به‌شکل نوعی استراتژی «خصومت‌آمیز و خودخواهانه» در فرد مشاهده می‌شود. در این حالت فرد سعی دارد با هزینه‌ی دیگران در زندگی پیشرفت کند. به‌تازگی، برخی تحقیقات پیشنهاد می‌کنند که ویژگی‌ چهارمی به سه‌گانه‌ی پیشین افزوده شود: سادیسم یا به عبارتی کسب لذت از تحمیل درد و رنج به دیگران.

آیا واقعا سادیسم موضوع مهمی است؟

کلمه‌ و مفهوم سادیسم پیشینه‌ای طولانی دارد. فردی که به سادیسم دچار است (سادیست) از آزار دادن دیگران لذت می‌برد. افراد دچار سادیسم را، می‌توان چه در داستان‌ها و چه در واقعیت، در میان ترسناک‌ترین و شیطان‌صفت‌ترین شروران پیدا کرد؛ برای مثال، رمزی بولتن (Ramsay Bolton) از سریال بازی تاج‌وتخت مثالی از فرد دچار سادیسم است.

البته از زمان کاربرد عبارت سادیسم در زمینه‌ی بالینی تقریبا مدت کوتاهی می‌گذرد. یکی به این دلیل که خودِ مطالعات شخصیت در مجموع، و به‌طورمشخص، بررسی ویژگی‌های «تاریک» موضوعی به‌نسبت تازه و در آغاز راه است. اما دلیل دیگر آن است که بیرون کشیدن ویژگی‌هایی مانند سادیسم، و سایر ویژگی‌های تاریک شخصیتی در بررسی‌های بالینی فرد کار دشواری است.

حتی در مقالاتی که از قرار گرفتن سادیسم در مجموعه‌ی بزرگ‌تر «چهارگانه‌ی تاریک» حمایت می‌کنند، اذعان شده است که تمیزدادن اثرات این ویژگی از سه‌گانه‌ی موجود کار دشواری است. اما کارهای رو‌به‌رشدِ انجام‌شده در سال‌های اخیر نشان داده است که سادیسم همبستگی مشخص و قدرتمندی با رفتارهای بی‌رحمانه‌ای مانندتمسخر و قلدری مَجازی (cyberbullying) دارد.

سوالاتی برای ارزیابی میزان سادیسم

به‌منظور طراحی یک آزمون دقیق برای سنجش سادیسم، محققان فهرستی از سؤالاتی تهیه کردند که مستقیما ویژگی‌های هسته‌ای شخصیت سادیستیک را در فرد تشخیص بدهد.

اولین نسخه‌ی این آزمون ۲۰ سؤال داشت. از افراد خواسته می‌شد بگویند تا چه اندازه، در مقیاس یک تا پنج، با هر یک از جملات فهرست (نسبتا غیرمنتظره) موافق یا مخالف هستند. در این آزمون نمره‌ی یک به‌معنی کاملا مخالف و پنج به‌معنی کاملا موافق تعیین شده بود.

 1. من دیگران را مسخره کردم تا بدانند کنترل در دست کیست.
 2. دیگران کاری را که از آنها بخواهم انجام می‌دهند، چون از من می‌ترسند.
 3. وقتی به مردم می‌گویم که چه کار کنند، آنها می‌دانند که باید آن کار را انجام بدهند.
 4. هرگز از ترساندن دیگران خسته نمی‌شوم.
 5. اگر آسیب رساندن به دیگری به‌معنای در دست داشتن کنترل باشد این کار را خواهم کرد.
 6. من دوستانم را از راه ترساندن کنترل می‌کنم.
 7. وقتی کسی را دست می‌اندازم دیدن ناراحتی آنها خنده‌دار است.
 8. بدجنسی کردن نسبت به دیگران می‌تواند هیجان‌انگیز باشد.
 9. زمانی که اذیت می‌شوم، آزاردادن دیگران می‌تواند حالم را بهتر کند.
 10. من نزدیکانم را آزار داده‌ام تا لذت ببرم.
 11. من از تحقیر دیگران لذت می‌برم.
 12. من از دست‌انداختن افراد نزد دوستان‌شان لذت می‌برم.
 13. من به آزاردادن دیگران به قصد لذت بردن فکر می‌کنم.
 14. من به دیگران خیانتکرده‌ام چون از آن لذت برده‌ام.
 15. من به آسیب رساندن به آدم‌هایی که مرا عصبانی می‌کنند فکر می‌کنم.
 16. برای ناراحت کردن دیگری به او دروغ می‌گویم.
 17. من از دیگران دزدی کرده‌ام، بدون اینکه به عواقب آن اهمیتی بدهم.
 18. اینکه کاری کنم تا دیگران از خودشان بدشان بیاید باعث می‌شود از خودم خوشم بیاید.
 19. من در تحقیر دیگران سرعت عمل دارم.
 20. من بدون احساس پشیمانی دیگران را شکنجه داده‌ام.

نتایج به‌دست‌آمده از ۱۹۹ دانشجوی دوره‌ی لیسانس که در این آزمون شرکت کردند، احتمالاتی را مطرح می‌کرد اما نتایج قطعیت نداشتند. محققان دریافتند که این آزمون در اندازه‌گیری سادیسم و ویژگی‌های شخصیتی سه‌گانه‌ی تاریک موفق عمل کرده است و این احتمال را مطرح می‌سازد که الگوهای به‌خصوص و قابل تفسیری در شخصیت‌های جامعه‌ستیز وجود دارد، اما این آزمون به‌اندازه‌ی کافی در تشخیص سادیسم، سوای از روان‌آزاری (psychopathy) و سایر ویژگی‌های سه‌گانه‌ی تاریک موفق عمل نکرد.

بنابراین محققان سؤالاتی را که احتمال داشت هم‌پوشانی زیادی با سایر ویژگی‌های سه‌گانه داشته باشند از آزمون حذف کردند. آنها با نسخه‌ی ۹ سؤالی جدید بار دیگر آزمون را انجام دادند:

 1. من دیگران را مسخره کرده‌ام تا بدانند کنترل در دست کیست.
 2. هرگز از ترساندن دیگران خسته نمی‌شوم.
 3. اگر آسیب رساندن به دیگری به‌معنای در دست داشتن کنترل باشد این کار را خواهم کرد.
 4. وقتی کسی را دست می‌اندازم دیدن ناراحتی آنها خنده‌دار است.
 5. بدجنسی کردن نسبت به دیگران می‌تواند هیجان‌انگیز باشد.
 6. من از دست‌انداختن افراد نزد دوستان‌شان لذت می‌برم.
 7. مشاهده‌ی ورود افراد به نزاع مرا به هیجان می‌آورد.
 8. من به آسیب رساندن به آدم‌هایی که مرا عصبانی می‌کنند فکر می‌کنم.
 9. من عامدانه به هیچ کس آسیب نمی‌زنم، حتی اگر از آنها خوشم نیاید.

این مرتبه، زمانی که ۲۰۲ دانشجو به سؤالات پاسخ دادند، نتایج مطمئن‌تری به‌دست آمد. همان‌طور که انتظار می‌رفت، نتایج هنوز با ویژگی‌های سه‌گانه‌ی تاریک، همچون روان‌آزاری، هم‌بستگی داشت، اما این آزمون در تمایزبخشی به سادیسم به‌عنوان یک طبقه‌بندی جداگانه عملکرد بهتری نشان می‌داد.

در هر یک از نسخه‌های آزمون سادیسم مردان به‌نسبت زنان نمرات بسیار بالاتری در ویژگی‌های منفی داشتند. نتایج این مطالعه در مجله‌ی شخصیت و تفاوت‌های فردی (Personality and Individual Differences) به چاپ رسیده است.

افرادی که نمره بالاتری در این آزمون کسب کردند به معنای بالاتر بودن میزان سادیستیک و آزارگری آنهاست. 

 

#سادیستیک

#آزارگری

#تست_سادیسم

 


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : روانشناسی
ارسال دیدگاه