خبرهای ویژه

» آموزشی » آموزش انواع گلدوزی برزیلی

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۵/۲۵ - ۱۲:۳۲

 کد خبر: 3704
 648 بازدید

آموزش انواع گلدوزی برزیلی

آموزش انواع گلدوزی برزیلی آمورش گل مینا برای دوخت برزیلی برای شروع به کار دوخت ابتدا پارچه را داخل کارگاه بیندارید و طرح را بکشید : من از نخهای کتان استفاده کرده ام ، شما میتونید از نخهای ابریشمی هم استفاده کنید ، گلدوزیتون براق میشه و جلوه خاصی پیدا میکنه. گل از دو دایره […]

آموزش انواع گلدوزی برزیلی

آموزش انواع گلدوزی برزیلی

آمورش گل مینا برای دوخت برزیلی

برای شروع به کار دوخت ابتدا پارچه را داخل کارگاه بیندارید و طرح را بکشید :

گلدوزی برزیلی

طرح گلدوزی برزیلی

من از نخهای کتان استفاده کرده ام ، شما میتونید از نخهای ابریشمی هم استفاده کنید ، گلدوزیتون براق میشه و جلوه خاصی پیدا میکنه.

گل از دو دایره هم مرکز تشکیل شده ، برای اینکه کارمون با نظم دوخته بشه بهتره که خطوط شعاع دایره هارا رسم کنید . سوزن را از روی خطوط شعاعی که رسم کرده اید روی دایره کوچک بیرون بیاورید، نخ را حلقه کنید ، سوزن را از کنار جایی که بیرون آمده داخل پارچه کنید و سر سوزن را روی شعاع دایره از دایره بزرگ بیرون بیاورید .

وقتی نخ را کشیدید یک بست به سر حلقه بزنید تا زنجیره کامل شود.

به همین ترتیب زنجیره هایی کنار هم میزنیم تا گل کامل شود.

برای مرکز گل از گره فرانسوی استفاده کردم.

برای دوخت ساقه از ساقه دوزی در دو ردیف استفاده کردم .

دوخت برگ هم مثل گل با زنجیره انجام شده

آموزش گلدوزی برزیلی در منزل

گلدوزی برزیلی

آموزش گلدوزی در منزل

در گلدوزی برزیلی از انواع نخ های ضخیم برای دوخت های مختلف استفاده می شود تا نتیجه کار برجسته و زیباتر به نظر برسد. لوازم و ابزار گلدوزی با دوخت برزیلی همیشه در دسترس است و به همین دلیل افراد هنرمند و علاقه مند به هنر گلدوزی برزیلی می توانند مهارت زیادی را در این مدل گلدوزی بدست آورند.

آموزش مرحله به مرحله گلدوزی با دوخت برزیلی

انواع دوخت های پایه در گلدوزی برزیلی را به شما عزیزان آموزش دهیم که قبل از هر چیز بهتر است وسایل لازم این مدل دوخت ها را فراهم کنید.

وسایل لازم برای دوخت های پایه گلدوزی برزیلی

نخ ابریشمی شماره ۶ و ۹ ( توجه داشته باشید که می توانید از نخ کتان نیز استفاده کنید)

سوزن مخصوص دوخت برزیلی با سوراخی بزرگ و طول بلند

پارچه مخمل و نخی و یا ساتن ( می توانید از پارچه های دیگر نیز استفاده کنید ولی این جنس پارچه ها مناسب تر هستند)

قیچی

کاربن

خودکار و یا مداد پاک شونده

کارگاه گلدوزی

لایی چسب کاغذی

وسایل لازم برای گلدوزی برزیلی

 1. دوخت شلال ساده

در این مدل دوخت کوک ها به صورت یک اندازه و یکنواخت در امتداد خطی مستقیم و یا خطی منحنی دوخته می شوند. از این مدل دوخت برای برگ و یا ساقه ها استفاده می شود همچنین این مدل دوخت برای پر کردن یک سطح نیز مناسب است.

 

 1. دوخت بخیه ساده

دوخت بخیه از انواع دوخت های رفت و برگشت می باشد. برای این دوخت ابتدا سوزن را از زیر پارچه آورید تا گره در پشت پارچه قرار بگیرد سپس به اندازه نیم سانت از نقطه یک سوزن را دوباره به پشت کار برده ( نقطه دو )‌ و نیم سانت جلوتر از نقطه یک دوباره سوزن را از زیر پارچه بیرون آورید ( نقطه سه )‌ حالا مجددا سوزن را در همان نقطه یک به پشت پارچه ببرید.

بری دوخت بخیه بعدی نیز باید سوزن را نیم سانت از نقطه سه بیرون آورید و از نقطه سه دوباره سوزن را به پشت کار ببرید و به همین روش دوخت را ادامه دهید.

 1. دوخت شلال پیچ

از ترکیب کردن دو مدل دوخت مختلف شلال پیچ بوجود می آید. برای این دوخت ابتدا در یک ردیف شلال ساده و یا شلال بخیه روی پارچه بزنید سپس نخ دیگری را که با رنگ نخ اولیه همخوانی دارد انتخاب کنید و نخ دوم را به صورت مارپیچی از بین شلال های اول عبور دهید توجه داشته باشید که در هنگام عبور دادن نخ دوم نباید سوزن را از داخل پارچه عبور بدهید.

 1. دوخت توپر دوزی ( ساتن دوزی )‌

به شلال های کنار هم دوخت توپردوزی می گویند و از این دوخت برای پر کردن برگ های کوچک و یا گلبرگ ها استفاده می شود در این نوع دوخت شلال ها به صورت کمی مایل دوخته می شوند. در توپردوزی ابتدا سوزن را باید از سمت راست درون پارچه ببرید و از سمت چپ سوزن را بیرون آورید. در طرح هایی که به صورت دایره هستند باید این نوع دوخت را از قطر دایره شروع کنید و ابتدا قطر سمت راست و سپس قطر چپ دایره را بدوزید. برای طرح های بیضی شکل باید از یک سمت دوخت را شروع کنید و دوخت را به صورت مورب ادامه دهید.

 1. دندان موشی

یکی دیگر از انواع دوخت های پایه در گلدوزی برزیلی دوخت دندان موشی است که این نوع دوخت از سمت چپ به سمت راست دوخته می شود. برای این نوع دوخت ابتدا سوزن را از زیر درون پارچه فرو کنید سپس سر سوزن را بیرون آورید ( نقطه یک ) و نخ را به صورت حلقه کنید و سوزن را مجددا از نقطه دو وارد پارچه کنید و از نقطه سه خارج کنید توجه داشته باشید که باید سوزن را از روی حلقه ها عبور دهید و شما باید نخی که حلقه شده است را با کمک شست دست نگه دارید و وقتی که سوزن را از درون پارچه بیرون می کشید نخ را رها کنید.

 1. ساقه دوزی

ابتدا خطی را به عنوان ساقه روی پارچه بکشید و سوزن را از قسمت زیر وارد پارچه کنید و از کنار خط سوزن را بیرون آورید ( نقطه یک ) سپس سوزن را به شکل یک کوک معمولی مایل در سمت دیگر خط کشیده شده فرو کنید ( نقطه دو ) سپس سر سوزن را از نقطه سه خارج کنید و این مراحل تکرار کنید. توجه داشته باشید که نقطه سه در دوخت قبلی به منزله نقطه یک در دوخت جدید تلقی می شود.

 1. زنجیره تک قلاب

از این مدل دوخت برای دوختن گل های وحشی و گلبرگ ها در گلدوزی برزیلی استفاده می شود. ابتدا یک گلبرگ را روی پارچه بکشید سپس سوزن را از نوک گلبرگ و از زیر داخل پارچه فرو کنید ( نقطه یک ) و نخ را به صورت حلقه در آورید و سوزن را دوباره از نوک گلبرگ وارد کنید ( نقطه دوم ) و از نقطه مقابل در وسط خارج نمایید ( نقطه سوم ) سپس سوزن را دوباره در سمتی دیگر حلقه کنید و با کمک بستی کوچک حلقه را ثابت کنید.

 1. زیگزاگ ساده

زیگزاگ ساده بین دو خط موازی دوخته می شود برای این دوخت ابتدا سوزن را از زیر نقطه A از پارچه خارج نمایید سپس سوزن را به صورت یک دوخت اریب در نقطه B وارد نمایید و دوباره سوزن را از نقطه C خارج نمایید و به همین روش دوخت را یک بار روی خط بالا و یک بار روی خط پایین انجام دهید.

 1. دوخت گره فرانسوی

برای این دوخت سوزن را از قسمت زیر داخل پارچه ببرید سپس بیرون آورید و نخ را چند بار دور سوزن پیچیده و سوزن را در کنار نقطه اولیه وارد پارچه نمایید توجه باشید که در این مرحله باید یک شلال کوچک در پشت پارچه ایجاد شود. در مرحله بعدی دوخت گره فرانسوی انگشت شست خود را روی گره قرار دهید و نخ را به صورت آرام آرام بکشید تا گره ثابت و محکم شود. اگر می خواهید گره بزرگ شود باید نخ را بیشتر دور سوزن بپیچید و یا از نخ دولا برای این دوخت استفاده کنید.

 1. دوخت برگ سرخس

این مدل دوخت در گلدوزی برزیلی کاربرد بسیار زیادی دارد. برای این دوخت ابتدا سوزن را از قسمت زیر یعنی نقطه A از پارچه خارج کنید و در نقطه B سوزن را باید دوباره وارد کنید سپس از نقطه C دوباره سوزن را خارج کنید و دوباره به نقطه B برگردید و از نقطه D سوزن را خارج کنید و مجددا در نقطه B سوزن را به پشت پارچه انتقال دهید.

 1. دوخت زنجیره

دوخت زنجیره در گلدوزی برزیلی کاربرد بسیار زیادی دارد. ابتدا باید سوزن را از قسمت زیر وارد پارچه کنید سپس نخ را باید حلقه کنید و سوزن را از کنار نقطه اولویه وارد نمایید و از نقطه مقابل وسط حلقه سوزن را خارج کنید سپس نخ را به خوبی بکشید تا حلقه به صورت کامل جمع شود و به همین روش حلقه بعدی را روی پارچه بزنید. توجه داشته باشید که در انتهای بردن نخ در پشت کار دوخت زنجیره بعد از زدن حلقه باید برای ثابت نگه داشتن آن یک بست به سمت دیگر حلقه زده و دوخت را به اتمام برسانید.

دوخت شماره ۱ : برای این مدل دوخت در گلدوزی برزیلی ابتدا باید دو ردیف دوخت شلال ساده روی پارچه بزنید توجه داشته باشید که دو ردیف دوخت شلال ساده باید به صورت دو خط موازی روی پارچه زده شوند. در مرحله بعدی دوخت باید سوزن را از قسمت زیر پارچه و در قسمت بالای نقطه ای که با A مشخص شده است از پارچه خارج کنید. دوباره سوزن را از زیر دوخت شلال A عبور دهید سپس سوزن را در قسمت زیر نقطه W ببرید و مطابق شکل سوزن را از زیر نقطه ای که با X مشخص شده است وارد پارچه کنید و سوزن را از زیر نقطه ای که با A مشخص شده است از پارچه خارج کنید و این دوخت را به همین روش و با دو رنگ مختلف نخ انجام دهید تا دوخت زیبا و جذابی داشته باشید.

دوخت شماره ۲ : برای دوختی که در تصویر زیر مشاهده می کنید باید یک ردیف دوخت بخیه روی پارچه بزنید سپس نخی با رنگ متفاوت را از وسط اولین بخیه روی سطح کار بیاورید و بدون وارد کردن سوزن در پارچه مطابق شکل زیر نخ را از قسمت زیری دوخت های بخیه ساده عبور دهید.

دوخت شماره ۳ : ابتدا خطی افقی روی پارچه بکشید سپس سوزن را از قسمت زیری وارد پارچه نمایید و با قرار دادن کمی فاصله روی خط سوزن را از قسمت بالایی خط وارد کنید سپس سوزن را از نقطه مقابل و از قسمت پایین خط افقی خارج کنید توجه داشته باشید که نخ باید مانند حلقه ای زیر سوزن قرار بگیرد. دوخت را به همین روش ادامه دهید.

دوخت شماره ۴ : برای این دوخت در گلدوزی برزیلی ابتدا دو ردیف شلال ساده روی پارچه بزنید سپس سوزن را از قسمت زیر نقطه ای که با W مشخص شده وارد پارچه کنید سپس زیر دوختی که با A مشخص شده است بروید و در هنگام برگشتن به سمت دوخت های پایینی سوزن را از زیر نخ سبز رنگ عبور دهید و وارد دوخت پایین که با X مشخص شده است شوید و برای برگشت به دوخت های بالایی B سوزن را از زیر نخ سبز رنگ عبور دهید.

گلدوزی برزیلی

آموزش گلدوزی روی مانتو

مانتو های گلدوزی شده از انواع مدل مانتو های شیک و پرطرفدار هستند. طرح گلدوزی روی مانتو با کمک سوزن و انواع نخ های رنگی انجام می شود, گلدوزی های روی مانتو هیچوقت از مد نمی افتند و هر ساله مدل های جدیدی از گلدوزی برای دوختن روی پارچه مانتو مد می شوند.

گلدوزی و عثمان دوزی و سرمه دوزی از انواع هنر های زیبا و جذاب هستند که برای تزیین روی لباس های مجلسی و مانتو ها به کار برده می شوند و هر کدام از این هنر ها جذابیت خاص خودشان را دارند.

طرح گلدوزی روی مانتو در انواع مدل های ساده و طرح های رنگی و کار شده موجود هستند و انتخاب هر یک از این طرح های روی مانتو به سلیقه شما بستگی دارد. گلدوزی با دو روش مختلف گلدوزی با دست و گلدوزی با چرخ روی مانتو انجام می شود که طرح های ایجاد شده روی مانتو با کمک هر یک از این روش ها زیبایی و جذابیت خاص خودشان را دارند.

طرح گلدوزی روی پارچه ها با رنگ های مختلف انجام می شود که بهتر است برای مانتو ها با رنگ های روشن و مختلف به متناسب بودن رنگ مانتو با رنگ نخ هایی که برای گلدوزی به کار برده می شود توجه داشته باشید.

اگر شما تمایل دارید از طرح های کار شده و رنگی روی مانتو استفاده کنید بهتر است رنگ پارچه مانتو را ساده و خنثی کنید تا طرح گلدوزی شیک و رنگارنگ روی مانتو شما جلوه بیشتری پیدا کند.

طرح گلدوزی روی مانتو سفید طرح گلدوزی روی مانتوی سفید و شیک مدل گلدوزی روی آستین مانتو مدل گلدوزی زیبا و مدرن روی مانتو مجلسیمدل مانتو گلدوزی مجلسی مدل مانتو بلند گلدوزی شده مدل مانتو کوتاه گلدوزی شده

مدل گلدوزی ساده و کار شده روی مانتو مشکی

گلدوزی برزیلی

مدل گلدوزی

از گلدوزی اغلب برای تزیین مانتو های مشکی استفاده می شود. مانتو های مجلسی مشکی اغلب به وسیله طرح های ساده و کار شده گلدوزی تزیین می شوند. بهتر است برای اینکه گلدوزی روی پارچه مانتو شما جلوه بیشتری پیدا کند سایر لباس ها نظیر شلوار و روسری و کفش و کیف را از بین طرح های ساده انتخاب کنید. گلدوزی به صورت سه بعدی نیز روی مانتو دوخته می شود که طرح های سه بعدی گلدوزی متفاوت و جذاب هستند.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : آموزشی , مهارت های زندگی
ارسال دیدگاه