خبرهای ویژه

» دانستنی ها » آشنایی با سنگ کلیه (علائم و درمان)

تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۰۹ - ۱۰:۴۵

 کد خبر: 3812
 262 بازدید

آشنایی با سنگ کلیه (علائم و درمان)

آشنایی با سنگ کلیه (علائم و درمان) سنگ کلیه ذرات کوچک و سختی می باشد که ممکن است در یک یا هر دو کلیه ایجاد شود و  از نظر اندازه از یک دانه شن تا حدود یک توپ گلف متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد. این مشکل عموماً در افراد سی تا […]

آشنایی با سنگ کلیه (علائم و درمان)

آشنایی با سنگ کلیه (علائم و درمان)

سنگ کلیه

درمان و دفع سنگ

سنگ کلیه ذرات کوچک و سختی می باشد که ممکن است در یک یا هر دو کلیه ایجاد شود و  از نظر اندازه از یک دانه شن تا حدود یک توپ گلف متغیر بوده و ممکن است منفرد یا متعدد باشد. این مشکل عموماً در افراد سی تا شصت سال دیده می‌شود. سنگ کلیه یک ناراحتی شایع است و از هر بیست خانم یا آقا دو و سه نفر ممکن است این عارضه دردناک را تجربه ‌کنند. میزان بروز سنگ های کلیوی در مردان پس از ۴۰ سالگی بطور قابل توجهی افزایش می یابد و این افزایش تا سن ۷۰ سالگی ادامه می یابد. این در حالیست که در زنان این افزایش در ۵۰ سالگی به اوج خود می رسد. زمانی که یک فرد یک بار مبتلا به سنگ کلیه شود احتمال اینکه دوباره نیز به آن مبتلا شود افزایش می یابد. در حقیقت می توان گفت افزایش شیوع سنگ های کلیوی به دلیل افزایش چاقی ،نقرس و دیابت می باشد که تعداد مبتلایان به آن روز به روز در حال افزایش است.  

در اصطلاح پزشکی سنگ کلیه ،نفرولیتیاز نامیده می‌شود و اگرهمراه با درد شدید باشد آن را رنال کولیک یا به زبان ساده ترقولنج کلیه می نامند. گاهی سنگ کلیه در حالب رو به پایین حرکت می‌کند و اگر بزرگتر از آن باشد که به طور طبیعی دفع شود، در مثانه باقی ‌مانده و موجب انسداد آن می‌شود. سنگ کلیه شایع‌تر از سنگ مثانه است. علائم سنگ مثانه اغلب  مانند علائم سنگ کلیه است.

در شرایط زیر باید اقدامات لازم برای درمان و دفع سنگ کلیه انجام شود:

(۱درد مداوم

(۲درصورتیکه سنگ کلیه را مسدود کند و باعث آسیب دیدگی، عفونت و خونریزی کلیه شود.

(۳چنانچه سنگ کلیه به خودی خود دفع نشود و احتمال بزرگ شدن و بروز عوارض آن وجود داشته باشد.

 با توجه به اندازه و محل سنگ ،درمان‌های زیر برای سنگ کلیه یا مجاری ادراری توصیه میشود:

سنگ شکنی (لیتوتریپسی) برون اندامی با شاک ویو (ESWL)

اندوسکوپی و جراحی با لیزر

جراحی بسته از راه پوست (PCNL)

جراحی باز

 

شایع ترین علائم سنگ کلیه

درصورتیکه سنگ کلیه کوچک باشد، بیمار ممکن است اصلاً متوجه وجود آن نشود و هنگام ادرار کردن بدون درد دفع شود. اما به دلیل وجود سنگ احتمال مسدود شدن بخشی از دستگاه ادراری به عنوان مثال حالب (اورتر) یا میزراه (اورترا) نیز شایع است. انسداد کلیه همراه با درد شدید شکم یا کشاله ران می باشد و گاهی باعث عفونت مجاری ادراری (UTI) می‌شود که در این شرایط سنگ کلیه با علایم زیر همراه است:

 • کمر درد مداوم، مردان گاهیدرد را در بیضه‌ها و اسکروتوم (کیسه بیضه) حس می‌کنند.
 • دوره‌های درد شدید ومتناوب در ناحیه پشت ، درست پایین دنده ها یا کنار شکم یا گاهی در کشاله ران در طی چند ساعت یا چند روز
 • ادرار خونی: ازآنجایی که سنگ ،باعث خراش کلیه یا حالب می شود، خون در ادرار دیده می‌شود.
 • بیمار بی‌قرار است و نمی‌تواند بی‌حرکت دراز بکشد
 • درد هنگام ادرار کردن
 • تکرر ادرار
 • حالت تهوع

 

سنگ کلیه مسدود کننده حالب ،عفونت کلیه را در پی دارد.

علائم عفونت کلیه شبیه به علائم سنگ کلیه است، اما شامل موارد زیر نیز می‌شود:

تب ۳۸ درجه یا بالاتر، تب و لرز، احساس خستگی مزمن، ادرار کف آلود و بدبو، اسهال

 

بررسی علل ایجاد سنگ کلیه

-گاهی پسماندهای خونی کریستال‌هایی را تشکیل می‌دهد که داخل کلیه‌ها انباشته می‌شود. به مرور با جمع شدن این کریستال‌ها توده‌ی سنگ مانندی شکل می‌ گیرد.
– مصرف بیش از حد کلسیم و ویتامین ـ د یا دفع مقادیر بیش از حد کلسیم از ادرار در اثر اختلال غده پاراتیرویید

-نقرس (در مورد سنگ های اسیداوریکی)

– بیمارانی که بای پس روده (جراحی دستکاه گوارش) انجام داده‌اند یا به عارضه‌های آسیب زننده به روده کوچک مانند بیماری کرون (ناراحتی‌های التهابی روده) مبتلا هستند

-کاهش حجم ادرار ناشی از بی آبی یا آب وهوای گرم و خشک

-سابقه ابتلا به عفونت‌های ادراری یا کلیوی پرکاری پاراتیرویید

-افرادی که فقط یک کلیه آنها عملکرد کامل دارد

– رژیم غذایی با فیبر کم و پروتئین بالا

– -در بستر افتادن طولانی مدت یا عدم تحرک

— داشتن سابقه سنگ کلیه درخانواده

-انسداد ادراری

بنابرشواهد به دست آمده بعضی داروها احتمال عود کردن سنگ کلیه را افزایش می‌دهند، که عبارت‌اند از:

 • آسپرین
 • آنتی اسیدها
 • داروهای مدر (ادرارآور)
 • بعضی آنتی بیوتیک‌ها، داروهای آنتی رتروویرال (ضد ویروس HIV) و داروهای ضدصرع

 

انواع سنگ کلیه

سنگ‌های کلسیمی

سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه؛ سنگ‌های کلسیمی

سنگ‌های کلسیمی شایع‌ترین نوع سنگ کلیه می باشند و به دلیل وجود مقدار بیش از اندازه کلیسم در ادرار شکل می‌گیرند. علل شکل‌گیری این نوع سنگ کلیه به شرح زیر است:

 • عارضه‌ی ارثی موسوم به هایپرکلسیوری که وجود مقادیر بالای کلسیم در ادرار را در پی دارد.
 • پرکار بودن غده پاراتیروئید
 • بیماری‌های کلیوی
 • عارضه‌ای نادر به نام سارکوئیدوز
 • برخی سرطان‌ها

 

سنگ‌های استروویتی

سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه؛ سنگ‌های استروویتی

سنگ‌های استروویتی عموماً پس از عفونت مزمن یا دراز مدت مجاری ادراری ایجاد می‌شود. این نوع سنگ‌ها در میان بانوان شایع‌تر است.

سنگ اسید اوریک

سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه؛ سنگ اسید اوریک

زمانی که مقدار زیادی اسید در ادرار وجود داشته باشد سنگ‌های اسید اوریک ایجاد می‌شود. علل ایجاد این سنگ‌ها عبارت است از:

 • داشتن رژیم غذایی با پروتئین بالا و شامل گوشت فراوان
 • ابتلا به بیماری نقرس که از تجزیه بعضی مواد شیمیایی توسط بدن جلوگیری می‌کند.
 • ابتلا به عارضه‌های ارثی که میزان اسید بدن را افزایش می‌دهد
 • شیمی درمانی

 

سنگ‌های سیستئینی

سنگ کلیه

انواع سنگ کلیه؛ سنگ‌های سیستئینی

سنگ‌های سیستئینی از نادرترین نوع سنگ‌های کلیه می باشند و منشأ آنها عارضه‌ای ارثی به نام سیستینوری است که بر میزان اسید دفع شده از راه ادرار تاثیر می گذارد.

تشخیص سنگ کلیه

به طور کلی پزشک سنگ کلیه را با توجه به علائم و سابقه پزشکی تشخیص می‌دهد و در صورت لزوم آزمایش‌های زیر را انجام می‌دهد:

 • آزمایش خون برای بررسی عملکرد کلیه و میزان مواد موثر در تشکیل سنگ کلیه مانند کلسیم
 • آزمایش ادرار برای بررسی وجود عفونت یاذرات سنگ در ادرار
 • بررسی سنگ‌های دفع شده با ادرار

 

علاوه بر این آزمایشات برای تایید تشخیص یا تعیین محل دقیق سنگ کلیه روش‌های تصویربرداری زیر نیز انجام می‌شود.

 • مقطع نگاری رایانه‌ای (سی تی اسکن(
 • رادیولوژی
 • سونوگرافی
 • یوروگرام درون وریدی (IVU) یا پیلوگرام درون وریدی (IVP)

 

درمان‌های سنگ کلیه کوچک

دارو

درصورتیکه بیمار درد شدید داشته باشد، پزشک داروی مسکن تزریق می‌کند.چنانچه درد کاهش نیابد ، تزریق پس از نیم ساعت تکرار می‌شود.
داروی ضداستفراغ نیز برای درمان علائم تهوع و استفراغ تزریق می‌شود.

خود مراقبتی

بنابر توصیه پزشک، بیمار باید تا زمان دفع سنگ کلیه صبر کند و سعی کند سنگ‌های دفع شده را جمع آوری کند. برای این کار می بایست ادرار را از گاز پانسمان یا جوراب رد کرد تا سنگ‌ها وارد فاضلاب نشود.
بیمار سنگ را برای تجزیه و آنالیز در اختیار پزشک می‌گذارد تا پس از بررسی و انجام آزمایشات تصمیم لازم در مورد درمان‌های آتی اتخاذ شود.

درمان سنگ کلیه‌های بزرگ

درصورتیکه سنگ کلیه آن قدر بزرگ باشد که به طور طبیعی دفع نشود، باید برای درمان درد کلیه و خارج کردن آن از بدن اقدامات لازم انجام شود.

 

سنگ شکنی برون اندامی با شاک ویو

دراین نوع سنگ شکنی محل دقیق سنگ کلیه توسط امواج صوتی با فرکانس بالا یا اولتراسوند تعیین می‌شود. در مرحله بعد امواج شوکی فراصوت از دستگاه به سنگ فرستاده می‌شود تا سنگ خرد شود و بیمار بتواند سنگ‌های خرد شده را از راه ادرار دفع کند.

روش یورتروسکوپی (اندوسکوپی یا جراحی با لیزر(

چنانچه سنگ کلیه در حالب گیر کرده باشد، باید یورتروسکوپی یا جراحی درون کلیوی برگشت دهنده (RIRS) انجام شود.
متخصص اورولوژی تلسکوپ باریک و بلندی به نام یوتوروسکوپ را از حالب عبور می‎دهد و وارد مثانه می‌کند. جراح تلاش می‌کند سنگ‌ها را به آرامی با استفاده از وسایل مخصوص خارج کند یا این که آن‌ها را با بهره‌گیری از انرژی لیزر متلاشی می‌کند تا بیمار بتواند به طور طبیعی قطعات خرد شده سنگ را هنگام ادرار کردن دفع کند.

 

روش نفرولیتومی از روی پوست

برای درمان سنگ‌های بزرگتر یا در صورت مناسب نبودن شاک ویو به دلایلی چون چاق بودن بیمار نفرولیتومی از روی پوست انجام می‌شود. در این روش ابتدا متخصص تلسکوپ باریکی به نام نفروسکوپ را از راه برش کوچک ایجاد شده در پشت بدن وارد کلیه می‌کند و سنگ را بیرون می‌آورد یا آن را با لیزر یا انرژی پنوماتیک می‌شکند تا بیمار بتواند سنگ‌ریزه‌ها را راحت‌تر دفع کند.

جراحی باز

 

امروزه  به ندرت برای درمان سنگ کلیه از جراحی  به روش باز استفاده می‌شود و معمولاً فقط زمانی کاربرد دارد که سنگ بسیار بزرگ یا آناتومی غیرطبیعی باشد. جراح برشی را در پشت بدن ایجاد می‌کند تا به حالب یا کلیه دسترسی پیدا کند و بتواند سنگ کلیه را خارج کند.

لازم به ذکر است که علاوه بردرمانهای دارویی و روشهای ذکر شده در بالا می توان از ساده ترین درمان های خانگی و همچنین از روش طب سنتی برای دفع سنگ کلیه استفاده کرد که در اینجا به معرفی آنها می پردازیم.

نوشیدن آب ساده ترین روش دفع سنگ کلیه 

از ساده ترین درمان های خانگی ،برای دفع سنگ کلیه، آشامیدن آب می باشد . می توان گفت در حالت ایده آل، ادرار باید شفاف و زرد رنگ باشد، به عنوان یک قاعده کلی اگر بدن به خوبی هیدراته شده باشد، به میزان نصف وزن بدن خود ،باید در روز آب بنوشیم. رقیق و شفاف نگه داشتن آب مانع آن می‌شود تا پسماندها سنگ کلیه تشکیل دهند.

آب انار:

یکی دیگر از داروهای مهم،دراین لیست آب انار است.هنگامی که سنگ کلیه افزایش پیدا میکند، مصرف آب انار را نیز باید دوبرابرکنیم.مطالعات نشان داده است که، آبانارکمک می کند تا از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری شود و باعث از بین بردن کلسیم، سدیم و اسید اوریک در ادرار می شود. که(علت اصلی در ایجاد سنگ کلیه هستند(

چای برگ گزنه :

چای برگ گزنه ، به طور قابل توجهی می تواند در لیست داروهای خانگی برای تسکین درد سنگ کلیه قرار گیرد. برای این کار باید یک دوم فنجان از برگ های چای برگ گزنه را، با دو فنجان آب مخلوط کنید سپس چند دقیقه صبر کنید ،تا به جوش آید و آن را صاف کنید و برگ های گزنه را خارج کنید. شما می توانید از این نوشیدنی ۲ تا ۳ بار در طول روز، بنوشید.

ریشه قاصدک :

برخلاف تصورات مردم،که آن را جز علفهای هرز می پندارند، یکی از مهمترین داروهای دفع سنگ کلیه می باشد.برای استفاده از این دارو فقط کافیست  یک فنجان آب را با یک قاشق غذاخوری ریشه قاصدک خرد شده، مخلوط کنید و اجازه دهید ،تا به مدت ۵ دقیقه بماند و جوش بیاید ، سپس ،ریشه ها را خارج کنید و آن را بنوشید همچنین می توانید، برای مزه دار کردن ،مقدار کمی عسل نیز به آن اضافه کنید این نوشیدنی را به دفعات در طول روز بنوشید. همچنین می توانید ،روزانه ۲۵۰ گرم از مکمل ریشه قاصدک ،استفاده کنید.

روغن گل بی مرگ یا گل خشک:

به عنوان یکی دیگر از داروهای خانگی موجود برای دفع سنگ کلیه، میتوان این روغن را به صورت موضعی استفاده کرد. ۲ تا ۳ قطره از این روغن را به یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل یا زیتون اضافه کنید و با استفاده از این روغن روی قسمت آسیب دیده، یعنی کلیه را ماساژ دهید ؛ برای مدت ۴۵ تا ۶۰ دقیقه از یک کمپرس آب گرم نیز استفاده کنید و این کار را در طول روز به دفعات تکرار کنید.

آب آلوورا:

این گیاه، برای دفع سنگ های کلیه بسیار مفید می باشد شما میتوانید به صورت روزانه ،یک چهارم فنجان از آب آلوورا را به تنهایی یا مخلوط با آب گرم بنوشید.

سرکه سیب:

اگر به دنبال یکی از بهترین درمانهای خانگی، برای دفع سنگ کلیه می باشید، سرکه سیب بهترین آنهاست ، ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را در ۸ اوز آب گرم اضافه کنید و عسل را نیز برای مزه دار کردن، به آن نیز بیفزایید ، این مخلوط را به دفعات در طول روز بنوشید.

ریحان:

برای درمان دفع سنگ کلیه ، هر ۴ یا ۶ ساعت یک قاشق چای خوری ریحان را برای کمک به دفع سنگ بنوشید و یا اینکه ۲ تا ۳ عدد برگ ریحان خام را روزانه،به دفعات بجوید.

آبلیمو:

می توان به عنوان یکی دیگر از داروهای خانگی مناسب برای دفع سنگ کلیه ، آبلیمو را نیز در نظر گرفت ، یک قاشق غذاخوری از روغن زیتون را به آب لیمو،اضافه کنیداین مخلوط را ،دو تا سه بار در روز بنوشید.همچنین می توانید، یک قاشق غذاخوری آبلیمو را به ۸اوز آب گرم اضافه کنید و هر روز صبح ،ناشتا بنوشید و در طول روز، ۲۰ تا ۳۰ دقیقه قبل از هر وعده غذایی نیز، استفاده شود.

هندوانه:

در اینجا باید از هندوانه به عنوان یکی از خوشمزه ترین داروهای مفید برای دفع سنگ کلیه اشاره کنیم .زمانی که از سنگ کلیه رنج می برید، دو تا سه تکه از هندوانه را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید.درکل سعی کنید که هندوانه وخربزه را به رژیم غذایی روزانه خود، اضافه کنید ، همچنین ،از سالادهای میوه که حاوی هندوانه نیز هستند، زیاد استفاده کنید.

منیزیم:

برای دفع سنگ کلیه،۲۵۰ میلی گرم از مکمل منیزیم را ،دو بار در روز مصرف کنید و بهتر است که مواد غذایی غنی از منیزیم را نیز، به رژیم غذایی خود بیفزایید.

ویتامین A:

بدون ویتامین A ،لیست ما از داروهای خانگی برای دفع سنگ کلیه کامل نیست ؛روزانه یک عدد هویج متوسط را در برنامه رژیم غذایی خود قرار دهید .همچنین برای تاثیر بیشتر آن ،یک عدد کرفس نیز اضافه کنید. سیب زمینی شیرین،کدوتنبل و کلم بروکلی  نیز از مواد غذایی حاوی ویتامین A هستند .

اسانس روغن مرکبات :

باید بدانید که اسانس مرکبات نیز،به عنوان یکی از داروهای خانگی برای سنگ کلیه موثر است ، ۲ تا ۳ قطره از لیمو ،پرتقال یا گریپ فروت را به آب اضافه کنید و دو بار در روز بنوشید.

رژیم غذایی پر فیبر یکی از داروهای اصلی برای پیشگیری از سنگ کلیه

رژیم غذایی با فیبر بالا:

برای پیشگیری از سنگ کلیه یک رژیم غذایی با فیبر بالا نیز به عنوان یکی از داروهای اصلی توصیه میشود.غذاهایی که دارای فیبر زیاد هستند را ،به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید همچنین، می توانید از مکمل آنها نیز استفاده کنید.


برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.


دسته بندی : دانستنی ها , سلامت
ارسال دیدگاه